23.9.2016

Cenu Antonína Dvořáka převezme operní pěvec Richard Novák

Na Ministerstvu kultury bude dnes slavnostně předána letošní Cena Antonína Dvořáka. Prestižní ocenění převezme z rukou ministra Daniela Hermana legendární pětaosmdesátiletý operní pěvec Richard Novák. Tradiční křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser každoročně putuje do rukou osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice.

Dnes večer je čerstvému držiteli Ceny Antonína Dvořáka věnován koncert festivalu Dvořákova Praha v podání České filharmonie a Pražského filharmonického sboru pod vedením Jiřího Bělohlávka (mj. též držitele Ceny Antonína Dvořáka).

24.9.2016

Temperamentní závěr v italském provedení s americkým nádechem

Závěrečný koncert festivalu přináší 24. září atraktivní program ve hvězdné interpretaci. Spojení Čajkovského efektní hudby s italským temperamentem proslulého tělesa Orchestra dell‘Accademia Nazionale di Santa Cecilia s jeho šéfdirigenta Antonia Pappana a sólistou Gilem Shahamem bude skvělou tečkou letošního ročníku Dvořákovy Prahy.

23.9.2016

Česká díla v podání rezidenčního orchestru

23. září zazní pod vedením Jiřího Bělohlávka vedle Polní mše Bohuslava Martinů cyklus Dvořákových předeher V přírodě, Karneval a Othello. Uvedením Žalmu 149 navíc dramaturgie festivalu pokračuje v naplňování svého dlouhodobého záměru rehabilitovat i skladatelova mnohdy přehlížená díla. Hudba českých skladatelů ve spojení s dokonale stylovou interpretací České filharmonie a Pražského filharmonického sboru pod vedením Jiřího Bělohlávka představuje ideální kombinaci ingrediencí pro výjimečný hudební zážitek.

17.9.2016

Rodinný den Dvořákovy Prahy

Festival Dvořákova Praha zve na Rodinný den plný hudebního i výtvarného tvoření. Prostory pražského Rudolfina a náměstí Jana Palacha zaplní malí i velcí návštěvníci, kteří zažijí putování vesmírem na Měsíc s Novoměstskou symfonií Antonína Dvořáka v podobě hravých workshopů, koncertů pod širým nebem i dávky poctivého showmanství fenomenální dvojice hudebních komiků, dua Igudesman & Joo.

Program Rodinného dne je pro návštěvníky zdarma s výjimkou koncertu Anima Eterna od 11.00 a dua Igudesman & Joo od 17.00 ve Dvořákově síni Rudolfina. Na tyto koncerty lze koupit vstupenky online, či v pokladně Rudolfina. 

PROGRAM RODINNÉHO DNE:
Anima Eterna Brugge, Jos van Immerseel (DVOŘÁK MATINÉ)
11.00, Rudolfinum, Dvořákova síň
Hudební a výtvarně-dramatické dílny pro děti: Výprava s Novosvětskou na Měsíc
13.30–16.45, Rudolfinum
Open Air: Jazz Band České filharmonie
13.30–14.30, Rudolfinum, schody
Open Air: Příliš mnoho saxofonů
15.00–15.30, Rudolfinum, schody
Open Air: Kühnův dětský sbor
16.00-16.30, Rudolfinum, schody
Igudesman & Joo: A nyní Mozart!
17.00, Rudolfinum, Dvořákova síň

13.9.2016

Změna programu 13. září

Z důvodu onemocnění Borise Berezovského vystoupí dnes večer 13. září na festivalu Dvořákova Praha v sólovém recitálu přední český pianista Martin Kasík.

V rámci večera zazní skladby Vzpomínky, op. 6 Vítězslava Nováka, Klavírní sonáta I. X. 1905 „Z ulice“ Leoše Janáčka, Tři skladby pro klavír Klementa Slavického, Nokturna a Mazurky, Scherzo č. 2 b moll Fryderyka Chopina. „Velmi si vážím pohotové reakce Martina Kasíka a jsem opravdu rád, že náš festival (i když neplánovaně) může dát po Jiřím Bártovi a Pavlu Černochovi prostor dalšímu skvělému českému talentu,“ říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. 

9.9.2016

Za komorní hudbou do Anežského kláštera

S dnešním dnem se komorní řada festivalu stěhuje na tři dny do krásných historických prostor Anežského kláštera. Britský virtuóz Daniel Hope se chopí svých pověstných houslí v komorním večeru 9. září. Představí díla dvou současníků a zároveň přátel Antonína Dvořáka Johannese Brahmse a Petra Iljiče Čajkovského. Dalšími renomovanými hudebníky na pódiu budou americký violista Paul Neubauer, britská violoncellistka Josephine Knight a čeští hudebníci: houslista Jan Mráček, violista Jakub Fišer a violoncellista Jan Vokáč.

10. září obdobná sestava umělců, posílená o klavíristu Iva Kahánka, vzdá poctu Dvořákově komorní hudbě s klavírem. Klavírní kvartet č. 2 Es dur a Klavírní kvintet č. 2 A dur patří k tomu nejlepšímu, co skladatel na tomto poli vytvořil.

11. září opět usedne ke klavíru Ivo Kahánek, aby doprovodil významného českého tenoristu Pavla Černocha. V jejich podání zazní kromě reprezentativního výběru z písňové tvorby Johannese Brahmse a Richarda Strausse také dramaturgický „bonbónek“: Téměř neznámá Dvořákova písňová prvotina Cypřiše, která zazní v Praze poprvé.

8.9.2016

London Symphony Orchestra zahraje Dvořáka na výročí jeho narození

Hrát jedno z Dvořákových vrcholných děl na výročí jeho narození ve Dvořákově síni Rudolfina? To se dnes poštěstí London Symphony Orchestra s Gianandrea Nosedou a Jiřím Bártou.

Provedení Koncertu pro violoncello a orchestr h moll se zhostí vynikající český violoncellista Jiří Bárta a těleso světového jména London Symphony Orchestra, jehož hráči navazují na velkou tradici provádění Dvořákovy hudby v Anglii. Program doplní zvukově opojná, pozdně romantická hudba Sergeje Rachmaninova. Orchestr byl založen roku 1904 a na počátku jeho existence stály výrazné dirigentské osobnosti své doby – Hans Richter, Sir Edward Elgar a Sir Thomas Beecham. Také později se na šéfdirigentském postu vystřídala řada špičkových umělců, z nichž jmenujme alespoň André Previna, Claudia Abbada a Sira Colina Davise.

6.9.2016

Startuje komorní řada v čele s Danielem Hopem

Dnešní den bude patřit další významné festivalové události – zahajovacímu koncertu komorní řady, za jejíž dramaturgií v letošním roce stojí excelentní houslista a renesanční osobnost Daniel Hope. Rudolfinu dnes patří mimořádnému švýcarskému tělesu Zurich Chamber Orchestra, který v jednom večeru uvede Mozartovu „Malou noční hudbu“ vedle Dvojkoncertu Erwina Shulhoffa a Dvořákovy Serenády pro smyčcový orchestr E dur. Sólisty budou vynikající pianista Ivo Kahánek a houslista, kurátor komorní řady Daniel Hope.

Koncert vysílá přímým přenosem Český rozhlas Vltava a ze záznamu Evropská vysílací unie EBU.

5.9.2016

Zahájení Dvořákovy Prahy 2016 s hvězdnými hosty

Slavnostní zahájení letošního ročníku Dvořákovy Prahy patří jednomu z nejlepších a také nejstarších orchestrů světa Sächsische Staatskapelle Dresden. Dvořákově síni Rudolfina bude v české premiéře vévodit jeden z nejuznávanějších světových dirigentů Christian Thielemann. V programu složeném výhradně z tvorby německých autorů, zazní díla Ludwiga van Beethovena, Maxe Regera a Richarda Strausse. V Beethovenově houslovém koncertu D dur se představí fenomenální dánský houslista Nikolaj Znaider.

„Jsem nesmírně potěšen, že letos máme možnost svěřit slavnostní zahájení do rukou takového orchestru, jako je Staatskapelle Dresden s šéfdirigentem Christianem Thielemannem, kteří mají stejně jako například Česká filharmonie Dvořákovu hudbu, německou hudbu takříkajíc v genech. Beethoven byl jedním z největších Dvořákových vzorů, o čemž svědčí fotografie Beethovena, kterou měl Dvořák nad svým pracovním stolem. Německá hudba měla na utváření Dvořákova talentu obrovský vliv a publikum Dvořákovy Prahy ji uslyší v té nejvybranější interpretaci,” říká umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

4.9.2016

Následujeme Dvořákovy stopy do Nelahozevsi

Tradiční festivalová ouvertura Po stopách Antonína Dvořáka nás letos zavedla do skladatelova rodiště Nelahozevsi, kde mladý Dvořák prožil prvních dvanáct let svého života a čerpal zde první hudební podněty pro svou budoucí závratnou uměleckou dráhu.

V Nelahozevsi žil mladý Antonín do svých dvanácti let, kdy se přestěhoval do nedalekých Zlonic. Pokud je známo, své rodiště později navštívil ještě několikrát. Jedna z těchto návštěv se odehrála 7. dubna 1889, kdy se na zdejším zámku zúčastnil koncertu sestaveného nejen z jeho vlastních děl; hudební produkci tehdy připravily chovanky zdejšího dívčího ústavu. A právě tímto hudebním vystoupením je inspirován koncert v rámci programu Po stopách Antonína Dvořáka.  Zazní na něm – stejně jako tehdy – několik Dvořákových děl pro čtyřruční klavír v podání renomovaných klavíristů Ivo Kahánka a Davida Marečka. A jako obvykle nechybí ani zasvěcený výklad festivalového muzikologa, dr. Davida Beveridge.

Co dnes čeká naše hosty? Cesta historickým parním vlakem do Nelahozevsi, pietní akt u sochy A. Dvořáka, koncert na zámku a návštěva Dvořákova rodného domu. Individuálně pak mohou navštívit kostel sv. Ondřeje s varhanním přednesem a bohoslužbu, či si projít tzv. Dvořákovu stezku podél Vltavy. 

3.9.2016

První ročník Cultural Leadership Summitu odstartoval

Cultural Leadership Summit - tak se jmenuje čtyřdenní konference, která začíná právě dnes. Probíhá v Sukově síni pražského Rudolfina až do 6. září 2016.

Konferenci otevírá předseda DeVos Institute Michael M. Kaiser, mezinárodně respektovaný expert v oblasti moderního kulturního managementu. Umělecký ředitel Dvořákovy Prahy Marek Vrabec o něm řekl: „Setkání s osobností Michaela M. Kaisera bylo nejinspirativnější setkání, které mě v mém dospělém profesionálním životě potkalo. Je výjimečný i tím, že své analytické myšlení a talent geniálního impresária a stratéga v jedné osobě otevřeně sdílí s uměleckými manažery po celém světě. Věřím, že díky každoročnímu Cultural Leadership Summitu budou mít nyní ke zkušenostem arts manažerů DeVos Instututu přístup také špičkoví domácí manažeři“.

Program konference Cultural Leadership Summit nabízí pod vedením profesionálních lektorů Michaela Kaisera (předsedy DeVos Institute), Bretta Egana (prezidenta DeVos Institutu) a Dana Hagertyho (konzultanta DeVos Institutu) čtyřdenní intenzivní trénink zaměřený na budování stabilní, zdravé kulturní organizace se zaměřením na příjmovou stránku diverzifikovanou na fundraising, sponzoring, příjmy ze vstupného a další alternativní možnosti v evropském kontextu. Účastníci se budou zabývat uměleckým plánováním, programovým marketingem, sloužícím k získání publika i institučním marketingem, který zviditelněním organizace a jejích aktivit vytváří předpoklady pro úspěšný fundraising.  Jeho mechanismy a typy budou dalšími tématy tréninku, podobně jako strategické plánování.

Více informací o Cultural Leadership Summitu najdete v sekci Vzdělávání.

6.6.2016

Akademie klasické hudby zveřejnila nominace na Cenu Antonína Dvořáka 2016

Na Cenu Antonína Dvořáka bylo pro letošní rok nominováno pět umělců z domácí i zahraniční scény. Rada akademiků složená z významných osobností kulturního života i klasické hudby rozhodla o nominacích pro operní pěvkyně Gabrielu Beňačkovou a René Fleming, které spojuje mimo jiné nastudování role Rusalky pro světové operní scény v čele s Metropolitní operou. Nominován byl dále Ivan Klánský, klavírista a pedagog, jenž ovlivnil několik generací hudebníků. Rada akademiků rozhodla o nominaci též pro uznávaného muzikologa a publicistu Milana Kunu, který se věnoval během své aktivní profesní dráhy zejména odkazu Antonína Dvořáka a Václava Talicha. Pátým nominovaným je legendární brněnský operní pěvec Richard Novák, který je i ve svých 85 letech aktivní pěveckou osobností.

Laureát Ceny Antonína Dvořáka bude oznámen v předvečer zahájení Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 4. září 2016. 

Představujeme 9. ročník festivalu. Prodej vstupenek byl zahájen.

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha odtajnil program a zahajuje prodej vstupenek. Festival uvítá mezi 5. a 24. zářím přední orchestry a sólisty z domova i špičková tělesa a renomované hudebníky ze zahraničí. Slavnostní zahajovací koncert bude patřit jednomu z nejlepších evropských orchestrů Staatskapelle Dresden pod taktovkou Christiana Thielemanna. Vedle rezidenčního orchestru České filharmonie s Jiřím Bělohlávkem a Jakubem Hrůšou bude Rudolfinum hostit například London Symphony Orchestra s dirigentem Gianandreou Nosedou, který doprovodí našeho violoncellistu Jiřího Bártu.

Dále vystoupí fenomenální houslista Gidon Kremer se svým souborem Kremerata Baltica či Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod vedením Antonia Pappana, která bude program letošní Dvořákovy Prahy uzavírat. K vrcholným momentům festivalu bude jistě patřit také recitál vynikajícího ruského klavíristy Borise Berezovského. Dalšími sólisty festivalových večerů budou například hvězdní houslisté Hilary Hahn a Gil Shaham.

Kurátorem Komorní řady je poprvé zahraniční osobnost, vynikající britský houslista a popularizátor hudebního dění Daniel Hope. Ten ke spolupráci v úzké spolupráci s uměleckým ředitelem festivalu Markem Vrabcem na tomto festivalu uvnitř festivalu přizval například svého loňského předchůdce ve funkci, českého pianistu Iva Kahánka, či vůdčí osobnosti newyorského Chamber Music Society of Lincoln Center violoncellistu Davida Finckela a klavíristku Wu Han. S Ivem Kahánkem se společně představí také jako sólisté s renomovaným švýcarským Zurich Chamber Orchestra. V rámci komorní řady se uskuteční také písňový recitál v podání na mezinárodních scénách čím dál úspěšnějšího tenoristy Pavla Černocha.

Skončil osmý ročník Dvořákovy Prahy. Těšíme se na 2016.

V průběhu necelých tří festivalových týdnů uvedl festival Dvořákova Praha na dvacet koncertů, na kterých vystoupilo téměř 800 hudebníků z různých koutů světa, a přilákal téměř 15 000 posluchačů. Největší zájem publika vyvolaly zahajovací i závěrečný koncert festivalu, vystoupení houslisty Davida Garretta i koncert věnovaný dílu Arvo Pärta v podání Estonského komorního filharmonického sboru a Symfonického orchestru Českého rozhlasu, které byly dlouho před začátkem festivalu zcela vyprodány. Velkou pozornost vzbudila v letošním roce Komorní řada pod kuratelou klavíristy Ivo Kahánka. Káhánkův sólový recitál či koncerty Emerson String Quartet a domácího Lobkowicz Tria ocenilo publikum rovněž ve vyprodaných sálech.

Slavnostní zahajovací koncert zprostředkovala svým divákům Česká televize. Velké pozornosti se těšila v první den festivalu i venkovní scéna na Václavském náměstí s přenosem zahajovacího koncertu a s retrospektivou uplynulých ročníků Dvořákovy Prahy. Velké pozornosti se těšil i přímý přenos Českého rozhlasu Vltava z koncertu děl Arvo Pärta v katedrále sv. Víta.

U příležitosti osmého ročníku festival byla udělena i Cena Antonín Dvořáka, jejímž laureátem se stal Yo-Yo Ma. Na včerejším koncertě byl naopak oceněn samotný festival. Z rukou Kardinála Dominika Duky převzal v Katedrále sv. Víta filantrop a spoluzakladatel festivalu Karel Komárek nejvyšší církevní vyznamenání zlatou Svatovojtěšskou medaili.

Dvořákova Praha dnes večer vyvrcholí Novosvětskou v podání České filharmonie

Festival Dvořákova Praha zítra 23. září v Rudolfinu slavnostně zakončí Česká filharmonie v čele s dirigentskou hvězdou Semjonem Byčkovem. Poslední tóny osmého ročníku festivalu patří vrcholným dílům světové hudby: ikonické deváté Symfonii Z Nového světa Antonína Dvořáka, která festival Dvořákova Praha 2015 tradičně uzavře, i mistrovské Patetické symfonii Petra Iljiče Čajkovského v první části koncertu. 

Česká filharmonie zastává post rezidenčního orchestru Dvořákovy Prahy. V letošním roce zazněly v jejím podání hned tři: 2., 4. a 6., přičemž 8. symfonii v Praze uvedl curyšský Tonhalle Orchester. České filharmonii patřil společně s hvězdným violoncellistou Yo-Yo Mou zahajovací koncert festivalu, na kterém uchvátili publikum provedením Dvořákova violoncellového Koncertu h moll.  

Ruský dirigent Semjon Byčkov, který patří mezi současnou dirigentskou špičku a jedním z nejvyhledávanějších dirigentů, se s Českou filharmonií nesetkává poprvé. Aktuálně společně připravují kompletních nahrávku Čajkovského symfonií. O to intenzivnější zážitek společně nabídnou v druhé půli závěrečného večera svým posluchačům.

Kardinál Dominik Duka udělil Dvořákově Praze zlatou Svatovojtěšskou medaili

Kardinál Dominik Duka včera udělil mezinárodnímu hudebnímu festivalu Dvořákova Praha zlatou Svatovojtěšskou medaili. Nejvyšší církevní vyznamenání převzal v průběhu koncertu v Katedrále sv. Víta filantrop a spoluzakladatel festivalu Karel Komárek. „Medaile byla festivalu udělena za propagaci dobrého jména české kultury prostřednictvím díla geniálního hudebního skladatele Antonína Dvořáka, který inspiraci nalézal ve své hluboké víře v Boha,“ uvádí Kardinál Dominik Duka. 

Karel Komárek, který od samotných počátků podporuje festival Dvořákova Praha, patří k mimořádným mecenášům české kultury. Jeho zásluhy byly mimo jiné oceněny v roce 2013 Zlatou medailí Mezinárodního výboru Kennedyho centra pro umění (KCICA).

Festival Dvořákova Praha je hrdým nositelem jména jednoho z nevětších světových skladatelů Antonína Dvořáka. Věnuje péči celému skladatelovu odkazu a vedle ikonických děl představuje i méně známá díla v podání předních interpretů mezinárodní i tuzemské scény. Letošní ročník Dvořákovy Prahy vyvrcholí 23. září koncertem Dvořákovy nejslavnější symfonie „Z Nového světa“ v podání České filharmonie a dirigenta Semjona Byčkova.  

Spirituální koncert ve výjimečném prostoru katedrály

Dnešní večer bude na festivalu Dvořákova Praha ve znamení spirituální hudby. 

Letos slaví významné jubileum spirituální minimalista Arvo Pärt. Jeho stěžejní díla zazní v Katedrále sv. Víta v provedení prvotřídního Estonského komorního filharmonického sboru a za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Oba ansámbly bude řídit blízký Pärtův spolupracovník Tõnu Kaljuste. Koncert je sice vyprodaný, ale bude přenášen živě na vlnách Českého rozhlasu Vltava.

Estonský komorní filharmonický sbor za nahrávky děl svého krajana získal dvě ceny Grammy a řadí se na mezinárodní scéně k nejlepším vokálním tělesům současnosti. Koncertem se Dvořákova Praha zapojí do sbírky na výstavbu nových varhan pro svatovítskou katedrálu.

Třetí festivalová neděle je ve znamení Nedělního Matiné a Rodinného odpoledne

Dnes vstupuje Dvořákova Praha do svého třetího a závěrečného týdne. 

Tradicí Dvořákovy Prahy se stává nedělní matiné, koncert od 11. hodiny dopolední, v jehož rámci představí repertoár hudební Prahy druhé poloviny 18. století Přední český barokní orchestr Collegium 1704 uvede na festivalu Dvořákova Praha díla tří výrazných představitelů klasicismu: Myslivečkovu předehru k opeře Olympiáda, Sinfonii č. 3 g moll Leopolda Koželuha a jedinou sinfonii Jana Václava Huga Voříška. Koncert si můžete osladit dobrou kávou a chutným čokoládovým Sacher dortem. Vstupenky jsou stále v prodeji.

Odpolendne už je připraven program pro ty nejmenší návštěvníky festivalu. Rodinný den Dvořákovy Prahy je dnem sdílené radosti z hudby pod širým nebem i zábavnou hrou přibližující inspirativní osobnost Dvořáka a Prahu Dvořákovy doby dnešním dětem i jejich rodičům.  Rodinný den vyvrcholí prvním pražským vystoupením britských hudebních komiků Classic Buskers. A možná přijde i kouzelník...

Program nedělního odpoledne:

13.30 - Eve Quartet Open Air, schody před Rudolfinem (Dvořák, Ježek, Gerschwinn)
13.30-16.45 - Po stopách Antonína Dvořáka s dětmi, Rudolfinum (hravé dílny)
15.30 - Classic Buskers Open Air, schody před Rudolfinem (ochutnávka)
17.00 - Classic Buskers & Neil Henry, Musical Magic, Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum dnes večer rozezní tóny Dvořákovy Symfonie č. 8

Sobotní koncert v pražském Rudolfinu bude zajisté jedním z vrcholů letošního ročníku festivalu. Večer je doslova nabitý hvězdami. 

Tonhalle-Orchester Zürich atří k nejstarším orchestrům evropského kontinentu a dlouhodobě se řadí mezi špičková tělesa na mezinárodní scéně.

Francouzský dirigent Lionel Bringuier má přes svůj nízký věk na svém kontě již pozoruhodnou řadu dirigentských zkušeností a úspěchů. Šest let působil jako „resident conductor“ u Los Angeles Philharmonic a opakovaně vystupuje s řadou významných amerických a evropských orchestrů.

Gruzínská houslistka Lisa Batiashvili patří k nejuznávanějším sólistkám mladší generace. Studovala na Vysoké hudební škole v Hamburku. V šestnácti letech se stala laureátkou Mezinárodní houslové soutěže Jeana Sibelia v Helsinkách a v dalších letech byla oceněna prestižními cenami ECHO Klassik Award a MIDEM Classical Award.

Gautier Capuçon je považován za jednoho z nejvýraznějších violoncellistů své generace. Hru na violoncello studoval na Národní konzervatoři hudby a tance v Paříži a později u proslulého Heinrich Schiffa ve Vídni. Je laureátem mnoha prestižních ocenění na mezinárodních soutěžích včetně Mezinárodní soutěže André Navarry.

Poslední vstupenky na dnešní koncert jsou stále k v prodeji.

Dnešní večer na festivalu patří dvěma debutům na velkém jevišti

Na prvním koncertě debutového dne Dvořákovy Prahy se představí Ital Federico Colli s ambiciózním klavírním programem, v němž vedle Johanna Sebastiana Bacha a Césara Francka figuruje 24 preludií Alexandra Skrjabina, výrazného autora z počátku 20. století. Koncert Federica Colliho začíná od 19 hodin. 

Následovat bude ve 21 hodin vystoupení neméně talentovaného mladého houslisty Jana Mráčka, který si pro tento večer vybral skladby uměleckých přátel Dvořáka a Brahmse spolu s virtuózní hudbou Fritze Kreislera.

Vstupenky na oba koncerty jsou stále k dispozici zde

Čerstvý laurerát Echo Klassik David Garrett vystoupí dnes večer v Rudolfinu

Houslový virtuos David Garrett je čerstvým laureátem Echo Klassik (ocenění Bestseller roku za nahrávku Timeless - Brahms & Bruch Violin Concertos). Garrett, který zazářil i na filmovém plátně jako Paganini ve snímku The Devil's Violinist, je nejvšestrannějším houslistou mladé generace. V Rudolfinu přednese Koncert pro housle a orchestr Maxe Brucha. 

V rámci koncertní řady Dvořák Collection II zazní ve vzorové interpretaci České filharmonie a jejího šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka jedno z kratších orchestrálních děl Antonína Dvořáka, Nokturno H dur, a v závěru jedno z nejtypičtějších děl, prosluněná Šestá symfonie.

Ve středu večer vyvrcholí komorní řada vystoupením Ivo Kahánka a Tetzlaff Quartetu

Středečním koncertem ve Dvořákově síni Rudolfina vyvrcholí letošní komorní řada, jejímž kurátorem byl Ivo Kahánek. V podání Tetzlaff Quartetu zazní tři mistrovská díla světové komorní hudby od Haydna, Schuberta a Dvořáka. V případě Dvořákova proslulého Kvintetu A dur se k ansámblu přidá klavírista Ivo Kahánek. Poslední vstupenky na tento koncert jsou stále v prodeji zde

Festival vstupuje do své druhé poloviny

Po prvním týdnu, festival vstupuje do své druhé poloviny, která nebude o nic chudší na zajímavé koncerty než uplynulých sedm dní. Po dni volna vystoupí v úterý v Anežském klášteře Lobkowicz trio s Ivo Kahánkem a dalšími hosty. Na programu mají skladby Haydna, Bartóka a Brahmse.

Ve středu se můžete těšit na poslední vystoupení Ivo Kahánka, kurátora letošní komorní řady, tentokrát s Tetzlaff Quartetem. Ve Dvořákově síni Rudolfina zazní tóny Dvořáka, Shuberta a Haydna.

Čtvrtek je ve znamení dalšího z koncertů Dvořák Collection. V podání České filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka zazní Dvořákova Symfonie č. 6 D dur. 

Pátek je určen mladým talentům. Svůj debut na velkém pódiu zažijí Federico Colli a Jan Mráček v rámci Dne D. 

V sobotu si nenechte ujít koncert dalšího ze světových orchestrů. Do Prahy zavítá Tonhalle-Orchester Zürich, který doprovodí jednoho z nejvýraznějších houslistů své generace Gautier Capuçona a violoncellistku Lisu Batiashvili. 

Druhý týden festivalu uzavře rodinný den. Na jeho úvod zazní díla tří výrazných představitelů klasicismu: Leopolda Koželuha, Jana Václava Huga Voříška a Josefa Myslivečka v rámci Nedělního matiné. Odpoledne se děti vyřádí na koncertě Neila Henryho a Classic Buskers. 

Poslední vstupenky jsou stále v prodeji zde.

Tři koncerty jsou na programu osmý den festivalu

V neděli 13. září připravila dramaturgie pro festivalové posluchače tři koncerty. V Anežském klášteře od 17. hodin zahraje Bohemia Luxemourg Trio a jejich koncert bude dramaturgicky velmi nevšední. Po úvodní klasicistní Mozartově Sonatě pro flétnu, violu a harfu nabídne díla tří skladatelů 20. století: Angličana Arnolda Baxe a dvou Francouzů André Joliveta a Clauda Debussyho. Na nevšednosti a nesporné zajímavosti vystoupení dodá skladba soudobé rusko-tatarské autorky žijící v Německu Sofie Gubaiduliny.

Na jejich vystoupení naváže recitál pěvce Jana Martiníka, kterého doprovodí na klavír kurátor komorní řady Ivo Kahánek. Společně uvedou vybrané části z Dvořákových Biblických písní a výběr z Písní anglického autora první poloviny 20. století Ralpha Vaughana Williamse. Zazní také Čtyři vážné zpěvy Dvořákova velkého obdivovatele Johannese Brahmse. Není pochyb, že půjde o nebývale zdařilé komorní vystoupení.

Další z koncertů programové řady "světové orchestry" začíná dnes večer v Rudolfinu. Magnetem vystoupení londýnské Akademie sv. Martina je vedle samotného orchestru, známého třeba i ze soundtracku k filmu Amadeus, především světově proslulá klarinetistka Sabine Meyer. Večer zazní mimo jiné i Dvořákova Serenáda pro smyčcový orchestr, která je plná chytlavých melodií, komorní pohody a líbeznosti.

Na všechny koncerty je stále možné koupit vstupenky zde.

Dnešní večer patří dirigentské legendě

Philharmonia Orchestra přijíždí do Prahy s šestaosmdesátiletým německým mistrem Christophem von Dohnányi, svým doživotním čestným dirigentem, a se dvěma jedinečnými partiturami německé hudby. Schubertova Symfonie C dur zvaná „Velká“ z počátku 19. století se klene jako most mezi klasicismem a romantismem, Bergův Houslový koncert z třicátých let 20. století spojuje krásným způsobem ohlasy pozdního romantismu a expresionismu s kompozičními principy moderní klasické hudby. Vstupenky jsou stále k dispozici zde

Dvořákova Symfonie č. 4 v podání České filharmonie

Neprávem opomíjené dílo zazní dnes večer v Rudolfinu v podání residenčního orchestru festivalu pod taktovkou Jakuba Hrůšy. 

Jsou hudební díla, kterým se nedostává té pocty, že by je hrály orchestry tak často jako jiná. U některých bohudík a jiných zase bohužel. A to je případ Dvořákovy Symfonie č. 4. Mistrovské dílo mladého skladatele je možná neprávem opomíjeno a v repertoáru hudebních těles se neobjevuje tak často. Dnes zazní v podání toho nejpovolanějšího orchestru – České filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůšy. 

Večer se pražskému publiku představí i polský klavírista Piotr Anderszewski s koncertantní symfonii pro klavír a orchestr od Karola Szymanowskeho.

Mozartova opera Don Giovanni na prknech Rudolfina

Provedení jedné z nejslavnějších oper rakouského génia na dobové nástroje uvede dnes večer Rané Jacobs. 

Dnešní večer na festivalu Dvořákova Praha je věnován opeře. Pod taktovkou vlámského hudebníka René Jacobse se představí Freiburger Barockorchester, který operu zahraje na dobové nástroje. Rolí se ujala celá řada sólistů, které znají diváci ze světových operních domů od La Scaly až po Metropolitní v New Yorku. Po loňské světové premiéře Dvořákovy opery Alfréd, festival uvádí další dílo, které má k Praze ten nejužší vztah. Poslední vstupenky na dnešní koncert jsou stále v prodeji zde

Komorní řada pokračuje recitálem Ivo Kahánka

V úterý 9/9 představujeme jednoho z nejlepších současných českých pianistů Ivo Kahánka, který je letos zároveň kurátorem celé komorní řady této přehlídky. Z programu jeho sólového vystoupení je patrné, že těžiště svého repertoáru směřuje především k hudbě doby romantismu. Koncert je vyprodaný. Nicméně umění Ivo Kahánka můžete ještě sledovat v neděli 13. září. 

V Praze dne koncertuje legendární americký smyčcový kvartet Emerson String Quartet - držitele devíti cen Grammy.

Do Prahy se vrací po šesti letech.  Jeden z nejproslulejších světových komorních souborů, le-gendární Emerson String Quartet dnes koncertuje na festivalu Dvořákova Praha. Svoje mis-trovské interpretační umění bude prezentovat na stylově značně odlišných dílech Antonína Dvořáka, Maurice Ravela a Bohuslava Martinů. Koncert je očekávaným uměleckým vrcholem komorní řady festivalu, jejímž kurátorem je letos Ivo Kahánek. Po koncertu následuje autogramiáda. 

Dnešní zahajovací koncert představí Českou filharmonii a Yo-Yo Mu.

Pod taktovkou Jiří Bělohlávka zazní jeden z nejhezčích violoncellových koncertů, který kdy byl napsán. Koncert je sice vyprodaný, ale sledovat jej můžete v přímém přenosu na ČT art nebo na velkoplošné obrazovce na Václavském náměstí.

Po stopách Antonína Dvořáka uvádí 8. ročník festivalu

Už potřetí se vydáváme spolu s dalšími hudebními nadšenci „Po stopách Antonína Dvořáka“. Naše kroky povedou do Vysoké u Příbramě, do vily Rusalka, kde Dvořák žil a pracoval. 

V předvečer zahájení festivalu se festivalový tým spolu s dalšími návštěvníky a hosty společně vydává na další z objevných výprav Po stopách Antonína Dvořáka. Kroky tentokrát povedou na Příbramsko do památníku Antonína Dvořáka a rodinné Vily Rusalka. Tento kraj si Dvořák velmi oblíbil a často navštěvoval i Farní kostel v Třebsku, kde proto zazní výběr z autorových drobných skladeb, ale také jedna rarita: Ave Maria Antonína Liehmanna, který se zasloužil o formování hudebního vzdělání mladého Dvořáka. Vše v provedení mladých talentovaných hudebníků - houslisty Jana Mráčka a varhaníka Pavla Svobody. Pěvecké party budou patřit naší přední sopranistce Kateřině Kněžíkové.

Dvořákova Praha hostí čerstvé držitele prestižních cen ECHO Klassik

(25. 8. 2015, Praha) Koncertní sezóna je za dveřmi a těsně před jejím začátkem oznámila Deutsche Phono-Akademie letošní laureáty prestižních cen ECHO Klassik. Hned tři z oceněných vystoupí už za dva týdny na festivalu Dvořákova Praha. Houslový virtuos David Garrett získal ocenění Bestseller roku za nahrávku Timeless - Brahms & Bruch Violin Concertos. Další z hvězdných sólistů letošního ročníku, klavírista Piotr Anderszewski, si vysloužil za album Bach: Englische Suiten 1, 3 & 5 cenu Sólová nahrávka roku (hudba 17. a 18. století). Na Dvořákovu Prahu zavítá v rámci Komorní řady i Tetzlaff Quartet, v jehož čele stojí houslista Christian Tetzlaff. Ten se podílel na albu Dutilleux oceněném jako Symfonická nahrávka roku (hudba 20. a 21. století).

Deutsche Phono-Akademie sdružuje německé nahrávací společnosti a významná ocenění uděluje od roku 1993. Ceny budou předány na slavnostním ceremoniálu 18. října v berlínském Konzerthausu.

Využijte nabídku našich partnerů a vyrazte na festival Dvořákova Praha s dokonalým účesem, make-upem a v těch nejkrásnějších šatech!

(13. 8. 2015, Praha) Nechte si bezplatně poradit a nalíčit se od nezávislých kosmetických poradkyň společnosti Mary Kay, dopřejte si před koncertem péči zručných a zkušených kadeřníků v salonech Franck Provost nebo si užijte festivalový večer v šatech českých či světových návrhářů, které na Vás čekají v salonu Soline. Slevový poukaz a pravidla pro čerpání výhod ke stažení zde.

Nabídka platí v termínu 1. 8. - 30. 9. 2015.

Rodinný den Dvořákovy Prahy malé posluchače pobaví i nenápadně vzdělá o životě Antonína Dvořáka

(14. 8. 2015, Praha) V neděli 20. září rozezní Rudolfinum a náměstí Jana Palacha dětský smích, jásot i hudba. Výtvarné a hudební dílny, open air koncerty i zábavná hudebně-kouzelnická show seznámí nejen ty nejmenší hravě a nevážně se světem vážné hudby a s jedním z největších skladatelů – Antonínem Dvořákem. Dokonce i pro dospělé mohou být některé informace ze života Antonína Dvořáka překvapením. Věděli jste například, že byl velkým milovníkem parních vlaků či švestkových knedlíků?

Program rodinného dne je zdarma s výjimkou koncertu Collegia 1704 od 11.00 a Classic Buskers s Neilem Henrym od 17.00 ve Dvořákově síni Rudolfina. Vstupenky lze koupit online na našem webu nebo v pokladně Rudolfina od 17. 8. 2015.

Stáhnout program

Dvořákova Praha zveřejnila program, festival zahájí Yo-Yo Ma

(26. 3. 2015, Praha) Program festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční 7.–23. 9. 2015, je zveřejněn. Do Prahy zavítají věhlasná hudební tělesa jako Philharmonia Orchestra London v čele s Christophem von Dohnányim či Academy of St Martin in the Fields. Vedle nich se představí brilantní umělci Piotr Anderszewski, David Garrett, Lisa Batiashvili či Gautier Capuçon. Violoncellový h moll koncert na zahajovacím koncertě zahraje pravděpodobně největší žijící violoncellista současnosti Yo-Yo Ma. Závěrečnou Novosvětskou provede Česká filharmonie s maestrem Semyonem Bychkovem. Kurátorem úspěšné Komorní řady je Ivo Kahánek. 

Vstupenky na všechny festivalové koncerty jsou v prodeji od 26. 3. 2015.

Dvořákova Praha zahájila tradiční vánoční předprodej

(2. 12. 2014, Praha) Dvořákova Praha zahájila tradiční vánoční předprodej na první z koncertů dalšího ročníku. V sobotu 19. září 2015 se v pražském Rudolfinu představí proslulý evropský orchestr Tonhalle-Orchester Zürich, jenž má za sebou úctyhodnou 150letou tradici. Těleso bude před festivalovým publikem řídit Lionel Bringuier, který povede mladé, přesto špičkové sólisty: houslistku Lisu Batiashvili a violoncellistu Gautiera Capuçona. V jejich podání zazní Dvojkoncert pro housle a violoncello Johannese Brahmse. Na programu nebude chybět dílo Antonína Dvořáka, konkrétně jeho slavná Symfonie č. 8 G dur. V kontrastu s romantickým programem zazní v úvodu večera koncertní předehra pro orchestr Con brio současného německého autora Jörga Widmanna.

Vstupenky za zvýhodněné předvánoční ceny od 390 Kč a poukázky platné na kterýkoli z festivalových koncertů v hodnotě 500 Kč v dárkovém svátečním balení je možné zakoupit od dnešního dne ve vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy, Palackého 740/1 (3. patro), v sítích Perfect Systém, Ticketpro a na pobočkách Pražské informační služby. Vstupenky jsou dostupné i online na www.dvorakovapraha.cz. Kompletní program 8. ročníku Dvořákovy Prahy bude slavnostně zveřejněn 26. března 2015.

Jiří Bělohlávek převzal Cenu Antonína Dvořáka v Carnegie Hall

(16. 11. 2014, New York) Mezinárodně uznávaný dirigent a propagátor české hudby Jiří Bělohlávek převzal prestižní Cenu Antonína Dvořáka v neděli 16. listopadu na slavnostním aktu v newyorské Carnegie Hall. Ocenění převzal z rukou ministra kultury ČR Daniela Hermana. Společenské akce se zúčastnila řada dalších významných osobností kulturního, společenského i politického života z České republiky i USA, např. prezident Kennedyho centra Michael M. Kaiser, filantrop, mecenáš a zakladatel investiční skupiny KKCG Karel Komárek nebo výkonný a umělecký ředitel Carnegie Hall Clive Gillinson. Do Carnegie Hall, místa světové premiéry Dvořákovy symfonie „Z Nového světa“, zavítal i skladatelův vnuk Antonín Dvořák III.