Program

Dvořák Collection III Dvořák Collection III

Po uvedení lichých Dvořákových symfonií v chronologickém pořadí pokračoval festival Dvořákova Praha v minulém roce uvedením sudých symfonií. Letošní Dvořák Collection III uvádí všechny Dvořákovy symfonické básně a koncertní předehry. Ve vzorovém provedení České filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši zazní postupně jak veškeré symfonické básně podle Kytice K. J. Erbena, tak i zřídka uváděná symfonická báseň Píseň bohatýrská. Jiří Bělohlávek se pak ujme provedení kompletních koncertních předeher reprezentovaných cyklem Příroda, Život a Láska.

zpět

Po stopách A. Dvořáka Po stopách A. Dvořáka

Již tradičně se cesty festivalových hostů v předvečer zahájení Dvořákovy Prahy ubírají po stopách Antonína Dvořáka. Výlety je zavedou do neopomenutelných míst Dvořákova života, která poslední neděli před slavnostním zahájením festivalu ožívají hudbou a zasvěceným a zapáleným výkladem festivalového muzikologa, dr. Davida Beveridge.

Výlety po stopách A. D. splácí festival Dvořákova Praha letitý dluh, který máme vůči odkazu našeho světově nejobdivovanějšího skladatele.

zpět

Recitál Recitál

K festivalu Dvořákova Praha neodmyslitelně patří velké profilové recitály nejvýraznějších interpretačních osobností dnešní doby. Do historie festivalu se svými brilantními sólovými recitály ve Dvořákově síni zapsali např. pěvci jako Joseph Calleja či Adam Plachetka nebo pianisté jako Jean-Yves Thibaudet či nezapomenutelný Jevgenij Kissin. Letos se ve velkém festivalovém recitálu v náročném programu kompletních Transcendentálních etud Ference Liszta představí pokračovatel slavné éry velkých ruských pianistů Boris Berezovsky.

zpět

Česká filharmonie Česká filharmonie

Dvořákova Praha je hrdým partnerem České filharmonie, orchestru, který na jejím inauguračním koncertě v roce 1896 dirigoval sám Antonín Dvořák. Koncerty České filharmonie jsou pro milovníky klasické hudby příležitostí slyšet skladby Antonína Dvořáka a dalších českých skladatelů v provedení tělesa, jehož hudebníci si nesou melodičnost a vroucnost mistrovy hudby v genech. Pod vedením svého šéfa Jiřího Bělohlávka vystoupí Česká filharmonie letos dvakrát a znít bude převážně hudba českých skladatelů, Dvořáka, Janáčka a Martinů. Jako sólistka v Mozartově houslovém koncertu se představí Hilary Hahn. Pod taktovkou mezinárodně nejvýraznějšího z žáků Jiřího Bělohlávka, dirigenta Jakuba Hrůši, provede orchestr v rámci řady Dvořák Collection III také všechny symfonické básně Antonína Dvořáka.

zpět

Den D Den D

Dva debuty v rámci jednoho večerního koncertu ve Dvořákově síni. Velký Den D nastává pro dvě vycházející hvězdy světových pódií, které se podělí o koncertní debut v České republice a na Dvořákově Praze. Po loňském triumfu houslisty Jana Mráčka a premiéře Frederica Colli vystoupí letos dva mimořádné objevy mezinárodní scény, pianista Louis Schwizgebel a houslista Benjamin Beilman, jejichž koncert zahájený sólovými vystoupeními vyvrcholí společným provedením Sonatiny G dur Antonína Dvořáka a Sonáty pro housle a klavír Césara Francka.

Den D je na festivalu Dvořákova Praha vždy v pátek, a je současně „ležérním pátkem“, v jehož rámci je možné vychutnat si klasiku ve špičkovém provedení budoucích hvězd v neformálním oblečení.

zpět

Komorní řada Komorní řada

Kurátor Daniel Hope

V úzké spolupráci s mezinárodně renomovanou osobností, která vtiskne komorní řadě festivalu nezaměnitelný rukopis a atmosféru, vytváří Dvořákova Praha každý rok program komorní řady, která je vlastně festivalem uvnitř festivalu. Poprvé se této prestižní role ujímá zahraniční umělec, spiritus agens a popularizátor hudebního dění, houslista Daniel Hope. Do komorní řady přizval komorní hráče formátu violoncellisty Davida Finckela a klavíristky Wu Han, kteří jsou vůdčími osobnosti Chamber Music Society of Lincoln Center v New Yorku, ale také přední evropské i české hráče, jako např. loňského kurátora komorní řady Ivo Kahánka nebo mladého houslistu Jana Mráčka, který zazářil v rámci loňského debutového dne Dvořákovy Prahy. Centrem komorní řady je Anežský klášter, zahajovací a závěrečný koncert hostí Dvořákova síň Rudolfina. 

zpět

Světové orchestry Světové orchestry

Dvořákova Praha letos uvítá hned tři velké symfonické orchestry z absolutní světové špičky s jejich charismatickými šéfy: Staatskapelle Dresden s Christianem Thielemannem, Londýnský symfonický orchestr pod vedením Gianandrey Nosedy a římský Orchestra dell‘Accademia Nazionale di Santa Cecilia s maestrem Antonio Pappanem. Jako sólista se představí Nikolaj Znaider v Beethovenově houslovém koncertu, violoncellista Jiří Bárta ve Dvořákově h moll koncertu a houslista Gil Shaham jako sólista Čajkovského koncertu D dur pro housle a orchestr. Výběr světových orchestrů doplní dva komorní orchestry světového jména i zvuku: Kremerata Baltica s Gidonem Kremerem a v rámci komorní řady Zurich Chamber Orchestra s Danielem Hopem.

zpět

Dvořák matiné Dvořák matiné

Sobotní dvořákovské matiné od 11. hodiny dopolední je na festivalu Dvořákova Praha platformou pro uvádění Dvořákových titulů v neobvyklém provedení. Symfonie č. 9 „Z Nového světa“ zazní na letošním festivalu v nezvyklé interpretaci na dobové nástroje v podání renomovaného ansámblu Anima Eterna dirigenta Jos van Immerseela.

zpět

Rodinný den Rodinný den

Rodinný den Dvořákovy Prahy je dnem sdílené radosti z hudby pod širým nebem i zábavnou hrou v prostorách Rudolfina, přibližující inspirativní osobnost Dvořáka a Prahu Dvořákovy doby dnešním dětem a jejich rodičům. Rodinný den vyvrcholí návratem hudebních komiků, kteří svým úspěchem na své festivalové premiéře před dvěma lety téměř zbourali Rudolfinum. Igudesman & Joo se vrací, tentokrát s Mozartem...

zpět

Spirituální koncert Spirituální koncert

Po hudební hostině více než dvou festivalových týdnů a před slavnostním orchestrálním vyvrcholením festivalu dává Dvořákova Praha posluchačům prostor pro zklidnění. V monumentálním prostoru a akustice katedrály sv. Víta zazní duchovní hudba v intimní, niterné meditaci. Po loňském provedení Pärtova Te Deum s Estonským filharmonickým sborem letos uslyšíme v exkluzivní interpretaci britského vokálního ansámblu Tallis Scholars pod vedením Petera Phillipse, ve spolupráci s Martinů Voices Lukáše Vasilka, renesanční hudbu v kontrastu s hudbou Johna Tavenera (+2013), který je v současnosti řazen právě vedle Arvo Pärta. Tavenerovy Requiem Fragments budou vrcholem spirituálního koncertu Dvořákovy Prahy.

zpět

Nebyl nalezen žádný koncert.