Program

Dvořák Collection IV Dvořák Collection IV

Ve dvou nadcházejících ročnících uvede Dvořákova Praha všechna Dvořákova díla pro sbor a orchestr. Vedle děl poměrně často uváděných, jako jsou Stabat Mater a Mše D dur („lužanská“), představíme v rámci Dvořák Collection také vzácně slýchané opusy, např. kantátu Americký prapor či Hymnus z básně Dědicové Bílé hory. Stabat Mater letos zazní s hvězdným pěveckým obsazením v podání Českého filharmonického sboru Brno a v doprovodu Pražské komorní filharmonie s šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem. Dalším z vrcholů festivalu bude Dvořákovo Requiem v podání České filharmonie, Pražského filharmonického sboru a sólistů za řízení Jakuba Hrůši. Závěr festivalu patří mistrovu Te Deum v provedení Vídeňských symfoniků pod taktovkou Tomáše Netopila se sólisty.

zpět

Světové orchestry Světové orchestry

Do sbírky prestižních britských orchestrů Dvořákovy Prahy, které se v rámci festivalu představily, přibude letos další těleso světového zvuku – London Philharmonic Orchestra se svým šéfem Vladimirem Jurowským. Konečně také v Praze představí „své“ Essenské filharmoniky jejich šéfdirigent Tomáš Netopil, který je letos dirigentskou tváří Dvořákovy Prahy – ujme se totiž rovněž závěrečného koncertu festivalu, na kterém uvede s Vídeňskými symfoniky mimo jiné Dvořákovu 6. symfonii. V Rudolfinu se představí také rakouský orchestr se silnými vazbami na Prahu, Gustav Mahler Jugendorchester s Ingo Metzmacherem a klavíristou Jeanem-Yvesem Thibaudetem.

zpět

Komorní řada Komorní řada

Radek Baborák je celosvětově jedním z nejvyhledávanějších hráčů na lesní roh. Díky svým letitým zkušenostem v nejprestižnějších orchestrech světa jako např. Berlínské filharmonii, úspěšné sólové dráze po boku dirigentů, jako je Daniel Barenboim či Seiji Ozawa, a vášni pro komorní hudbu i dirigování je Radek Baborák skvěle kvalifikován pro roli kurátora komorní řady Dvořákovy Prahy. Ta letos díky němu uvítá nejen řadu významných zahraničních osobností, ale představí také nejúspěšnější české hudebníky působící v renomovaných světových orchestrech. Všichni se společně premiérově setkají v exkluzivním Festivalovém orchestru Dvořákovy Prahy.

zpět

Recitál Recitál

Každoročně jsou součástí festivalu velké profi lové recitály těch nejvýznamnějších interpretačních osobností současnosti. Do paměti posluchačů se svými skvělými výkony ve Dvořákově síni nesmazatelně zapsali např. pěvci Joseph Calleja či Adam Plachetka nebo pianisté Jean-Yves Thibaudet či nezapomenutelný Jevgenij Kissin. V letošním roce máme tu čest přizvat ke spolupráci asi největšího českého „chopinistu“ Ivana Klánského, který na velkém festivalovém recitálu uvede skladby dvou svých nejoblíbenějších autorů, Chopina a Beethovena.

zpět

Debutový den Debutový den

Velký den nastává na Dvořákově Praze třetí festivalový pátek, kdy se o koncertní debut podělí čtyři vycházející hvězdy světových pódií. Letošní Debutový den je oslavou úspěchů českého interpretačního umění ve světě a příležitostí představit festivalovému publiku nadějné mladé umělce. Patří mezi ně laureáti významných světových soutěží Kateřina Javůrková (lesní roh,2. místo ARD Mnichov), Olga Šroubková (housle,1. místo Rodolfo Lipizer Gorizia), Pavel Svoboda (varhany, 2. místo Bach Organ Competition Leipzig) a Petr Nekoranec (tenor, 1. místo Francesco Viñas Competition Barcelona). Debutový den je na festivalu současně „ležérním pátkem“, v jehož rámci je možné vychutnat si klasiku ve špičkovém provedení budoucích hvězd v neformálním oblečení.

zpět

Po stopách A. Dvořáka Po stopách A. Dvořáka

Již tradičně se cesty festivalových hostů před zahájením Dvořákovy Prahy ubírají po stopách Antonína Dvořáka. Výlety je vedou do neopomenutelných míst Dvořákova života, která první zářijovou neděli ožívají hudbou a zasvěceným a zapáleným výkladem festivalového muzikologa, dr. Davida Beveridge. Po cestách konaných v minulých letech, kdy jsme se vydali na zámek v Lužanech, do Zlonic, do Vysoké u Příbramě a v loňském roce do Dvořákovy rodné Nelahozevsi, budeme v letošním putování Po stopách A. D. sledovat mistrovu moravskou stopu a jeho tamější hudební vazby. Kroměřížský rodák Tomáš Netopil se ujme provedení Dvořákova Stabat Mater v ojedinělé původní verzi s klavírem.

zpět

Dvořák matiné Dvořák matiné

Sobotní dvořákovské matiné od 11. hodiny dopolední je na festivalu Dvořákova Praha platformou pro uvádění Dvořákových titulů v neobvyklé interpretaci. Po loňském provedení „Novosvětské“ Jos van Immerseela a orchestru Anima Eterna zazní tato symfonie opět netradičně, v pojetí dirigenta Marka Štryncla a jeho orchestru dobových nástrojů Musica Florea. Radikální a bouřlivá romantická tempa, neobvyklé zvukové barvy a to vše co nejblíže původnímu záznamu: autentický zvuk orchestru Dvořákovy doby jako by vystupoval zpod nánosů moderní interpretační tradice.

zpět

Rodinný den Rodinný den

Rodinný den Dvořákovy Prahy je dnem sdílené radosti z hudby pod širým nebem i zábavnou hrou v prostorách Rudolfina, přibližující inspirativní osobnost Dvořáka a Prahu Dvořákovy doby dětem i jejich rodičům. Den plný her vyvrcholí uvedením baletu Bohuslava Martinů„Kdo je na světě nejmocnější“ v úpravě pro mluvené slovo, saxofonové kvarteto a klavír. Režisér Jan Jiráň obsadil do této verze herce Jiřího Lábuse a německé kvarteto Clair-obscur. Součástí Rodinného dne jsou též dětmi tolik oblíbené workshopy, v letošním roce reflektující Dvořákovu celoživotní zálibu ve vlacích.

zpět