Dvořákova Praha

Od prvopočátku je hlavní myšlenkou mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha propagace dobrého jména české kultury prostřednictvím odkazu díla Antonína Dvořáka, jeho současníků a žáků. A protože jediným měřítkem festivalu je kvalita, setkávají se na pódiích Dvořákovy Prahy jen špičkoví sólisté, dirigenti, mezinárodně nejuznávanější orchestry a komorní soubory, které představují mezinárodnímu publiku Dvořákovu hudbu i díla dalších světových skladatelů. Těžiště jeho programu přitom spočívá v klasicko-romantické hudbě s vybočeními ke klasicismu na straně jedné a nezpochybnitelné a časem prověřené hudbě 20. století, ve výjimečných případech 21. století, na straně druhé.

Ohlédnutí

Dvořákova Praha dnes patří mezi divácky nejnavštěvovanější festivaly svého druhu v České republice. V letech 2008–2019 uvedl celkem 235 koncertů a jeho koncertními sály prošlo více než 172 000 návštěvníků. A i když rok 2020 byl globálně poznamenán pandemickou situací, přinesl festival přes všechna omezení  svým návštěvníkům v době od 4. do 20 září dalších 24 živých koncertů s účastí publika. Jejich protagonisty byli symbolicky takřka výhradně čeští umělci světového věhlasu. Festival se tak stal manifestem víry v lepší budoucnost, kdy se umělci budou setkávat se svými posluchači bez jakýchkoliv omezení.

Program festivalu je uspořádán do charakteristických programových řad (Dvořák Collection, Komorní řada, Světové orchestry, Recitál, Debutový den, Pro budoucnost, Po stopách Antonína Dvořáka), a věnuje péči celému Dvořákovu odkazu. Vedle jeho nejslavnějších děl jsou do programu zahrnuty skladby z prvního desetiletí Dvořákovy kompoziční práce. Posluchači tak mají možnost lépe porozumět, jak se jako skladatel vyvíjel, hledal a zdokonaloval. To celé v kontextu jeho současníků, ale i předchůdců a pokračovatelů.

Mistrovské interpretace předvedli publiku v Praze např.: Dmitri Hvorostovsky (zpěv), Joseph Calleja (zpěv), Pavel Černoch (zpěv), Krystian Zimerman (klavír), Maria Joao Pires (klavír), Piotr Anderzsewski (klavír), Anna Vinnitskaya (klavír), Boris Berezovsky (klavír), Jean Yves Thibaudet (klavír), Jevgenij Kissin (klavír), Daniel Hope (housle) Vadim Repin (housle), Arabella Steinbacher (housle), Nicola Benedetti (housle), Midori Gotó (housle), Janine Jansen (housle), Julian Rachlin (housle), Yo-Yo Ma (violoncello), Gautier Capuçon (violoncello), Truls Mørk (violoncello), Sol Gabetta (violoncello), Alisa Weilerstein (violoncello), Jiří Bárta (violoncello), Christian Thielemann (dirigent), Antonio Pappano (dirigent), Daniele Gatti (dirigent), Andris Nelsons (dirigent), Paavo Järvi (dirigent), Daniel Harding (dirigent), Yannick Nézet-Séguin (dirigent), Sir John Eliot Gardiner (dirigent), Zubin Mehta (dirigent), Fabio Luisi (dirigent), Jiří Bělohlávek (dirigent), Kvarteto Ebène, Bennewitzovo kvarteto, Komorní orchestr Vídeň-Berlín, Pavel Haas Quartet, Kvarteto Casals, Emerson String Quartet, Tokyo String Quartet, London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra London, Staatskapelle Dresden, Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Royal Philharmonic Orchestra, Orchestre National de France, Orchestre Philharmonique de Radio France, City of Birmingham Symphony Orchestra, Filarmonica della Scala, Kammerorchester Basel, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského, Česká filharmonie, Izraelská filharmonie, Boris Giltburg, Kian Soltani, Ivo Pogorelich, Gil Shaham, Lukáš Vondráček, Ivo Kahánek, Josef Špaček, Jan Mráček a další.

Rezidenčním orchestrem festivalu je Česká filharmonie. Její historicky první koncert se uskutečnil v roce 1896, taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byla poté hlavní koncertní síň Rudolfina pojmenována.

V roce 2021 přijali společnou roli rezidenčních orchestrů společně s Českou filharmonií i Bamberští symfonikové.

Koncerty festivalu Dvořákova Praha se odehrávají v Rudolfinu (hlavní koncertní prostor), Anežském klášteře (komorní řada), katedrále sv. Víta a na místech spjatých s životem a dílem A. Dvořáka (Lužany, Nelahozeves, Vysoká u Příbramě, Zlonice, Plzeň, státní zámek Sychrov), i pod širým nebem.