Festivalové novinky

Nalaďte se s námi na vlnu klasické hudby a zjistěte, co je na festivalu Dvořákova Praha nového.

12.3.2024

Zahájili jsme předprodej vstupenek

Od 12. března 2024 se můžete na našem webu seznámit s programem 17. Dvořákovy Prahy a nakoupit vstupenky na Vámi vybrané koncerty. Připravili jsme pro Vás bezmála 40 koncertů a dalších akcí. Vybírat můžete mezi světovými orchestry, domácími soubory nebo z koncertů Komorní řady. U příležitosti Roku české hudby navíc chystáme speciální open air koncert Spojeni Mahlerem. Těšíme se na viděnou na některém z koncertů Dvořákovy Prahy 2024.


12.1.2024

Předprodej vstupenek začíná už 12. března

V úterý 12. března Vám představíme program letošního 17. ročníku Dvořákovy Prahy a zahájíme předprodej vstupenek. Festival se uskuteční ve dnech 6. až 24. září 2024 a ponese se ve (nejen) znamení oslav Roku české hudby.

Letošní Dvořákova Praha bude mít opět svého rezidenčního umělce a představíme Vám na ní tvorbu několika slavných českých rodáků. Chcete-li mít jistotu, že se vše dozvíte včas, rádi Vám budeme zasílat novinky na Váš email:


29.12.2023

PF 2024 & Rok české hudby

Spolu s přáním všeho dobrého v novém roce Vás zveme ke společným oslavám Roku české hudby, který si budeme následujících dvanáct měsíců připomínat. Na Dvořákovu Prahu 2024 chystáme několik originálních projektů a moc se těšíme, až Vám je budeme moci představit.


22.11.2023

Vánoční předprodej zahájen

Od 22. listopadu můžete vybírat ze tří koncertů z nadcházejícího festivalového ročníku, na kterém mimo jiné oslavíme Rok české hudby. V naší vánoční nabídce najdete dva koncerty z řady Světové orchestry a slavnostní zakončení Komorní řady, na kterém společně vystoupí členové celkem šesti smyčcových kvartet. Více podrobností se dozvíte zde.


8.11.2023

Vánoční předprodej se blíží

V předvánočním čase vám tradičně nabízíme vstupenky na tři koncerty následujícího festivalového ročníku. Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a my vám dáme včas vědět.


2.10.2023

Dvořákova Praha 2024

Dvořákova Praha 2024 se uskuteční od 6. do 24. září. Přípravy na příští ročník už jsou v plném proudu. Těšíme se na vás!


1.9.2023

Slavnostní koncert ve Španělském sále

Španělský sál Pražského hradu se 29. listopadu 2023 stane dějištěm předání Ceny Antonína Dvořáka 2023 Panochovu kvartetu. Na koncertě, který bude od 20:15 hodin přenášet Česká televize, vystoupí 12 violoncellistů Berlínských filharmoniků.


3.7.2023

Zveřejnili jsme programový katalog

Také letos jsme pro vás na adrese katalog.dvorakovapraha.cz připravili virtuální katalog našeho festivalu. Můžete v něm listovat online nebo si jej zdarma stáhnout do svého zařízení. Najdete v něm přehled festivalových koncertů i doprovodných akcí, ke každé události také stručné informace, fotografie a možnost zakoupit vstupenky. Stránku můžete snadno sdílet se svými přáteli prostřednictvím emailu nebo sociálních sítí.


16.3.2023

Dvořákova Praha přináší to nejlepší z domova i ze světa

Letošní festival očima hudebního publicisty Borise Klepala

Přečtěte si článek zde.


8.3.2023

Dvořákova Praha 2023 zahájila předprodej vstupenek

Od úterý 7. března můžete tady na webu vybírat z programu 16. ročníku festivalu a rovnou zde i zakoupit vstupenky. V programu najdete tradiční řady Světové orchestry (Vídeňští filharmonici, Izraelská filharmonie), Dvořák Collection (smyčcové kvartety Antonína Dvořáka) nebo Českou filharmonii. Zahajovací koncert 7. září bude řídit Paavo Järvi v čele Tonhalle-Orchester Zürich, sólového partu ve Violoncellovém koncertu h moll Antonína Dvořáka se ujme Anastasia Kobekina.

Velkou pozornost v programu věnujeme Johannesu Brahmsovi, od jehož narození letos uplyne 190 let, a na závěrečném koncertu 25. září s Českým rozhlasem oslavíme 100 let od zahájení rozhlasového vysílání. Po loňské úspěšné premiéře se vracíme sérií čtyř podvečerních koncertů na Bořislavku, do sídla našeho hlavního mecenáše Karel Komárek Family Foundation a nově jsme zařadili programovou řadu Akademický cyklus. Koncerty tohoto cyklu se budou odehrávat ve slavnostní aule ČVUT – Betlémské kapli.


24.2.2023

Web o Antonínu Dvořákovi v novém

Zveme vás k prozkoumání webové stránky antonin-dvorak.cz, která je největší online encyklopedií o životě a díle Antonína Dvořáka. Web nově přešel pod správu Akademie klasické hudby, pořadatele Dvořákovy Prahy, a díky její péči dostal vizuálně modernější podobu, ale také kvalitnější technické zpracování, pokročilé možnosti vyhledávání, nové způsoby filtrování a speciální sekci pro novinky a témata týkající se Antonína Dvořáka.

Už od roku 2007 poskytuje web poskytuje informace v českém jazyce a od roku 2013 v angličtině – ostatně zhruba třetinu návštěv na něm tvoří přístupy ze zahraničí. Nabízí mimo jiné úplný přehled Dvořákových skladeb, fotogalerii, seznam nahrávek Dvořákových děl a podobně. Jeho obsah je nyní přehledně přístupný i z mobilního telefonu a tabletu.


17.1.2023

Z Klubu přátel se stal Klub mecenášů

Naši donátoři se tradičně sdružovali v Klubu přátel. Od začátku letošního roku jsme se rozhodli změnit název tohoto společenství na Klub mecenášů Dvořákovy Prahy. Změnou jasněji deklarujeme, že členové klubu nás v prvé řadě podporují finančně, ale zároveň milují hudbu Antonína Dvořáka a s chutí si užívají festivalové dění.

Členům Klubu mecenášů nabízíme také řadu benefitů, které se odvíjejí od výše darované částky. Podrobnosti naleznete zde: www.dvorakovapraha.cz/podpora


17.1.2023

Předprodej vstupenek začíná už 7. března

V úterý 7. března zahájíme tady na webu předprodej vstupenek na 16. ročník Dvořákovy Prahy, který se uskuteční ve dnech 7. až 25. září 2023.

Také letos se můžete těšit na proslulé orchestry, věhlasné sólisty a hudbu (nejen) Antonína Dvořáka. Letošní ročník se ponese ve znamení několika hvězdných návratů a také dvou významných výročí.

Moc se těšíme!


2.1.2023

PF 2023

Přejeme Vám úspěšné vykročení do nového roku a co nejvíce nezapomenutelných hudebních zážitků.


20.12.2022

Pražský filharmonický sbor převzal Cenu Antonína Dvořáka

Cena Antonína Dvořáka 2022 byla slavnostně udělena Pražskému filharmonickému sboru 19. prosince v průběhu Adventního koncertu ve Státní opeře Praha.

Více informací zde.


22.11.2022

Vánoční předprodej zahájen

V úterý 22. listopadu jsme zahájili tradiční vánoční předprodej vstupenek na Dvořákovu Prahu 2023. V naší vánoční nabídce se nachází tři koncerty: orchestr Tonhalle Zürich, dirigent Paavo Järvi a klavírista Ivo Kahánek (8. září), Česká filharmonie, dirigent Tomáš Netopil a klavírista Boris Giltburg (19. září) a londýnský Belcea Quartet (21. září).

Více informací zde.


17.9.2022

Vítězkou Concertino Praga 2022 se stala Diana Chausheva

Ve finálovém soutěžním kole Concertino Praga 2022, které se odehrálo 16. září v rámci festivalu Dvořákova Praha před zaplněnou Dvořákovou síní Rudolfina, zvítězila bulharská houslistka Diana Chausheva a její interpretace Koncertu pro housle a orchestr č. 1 g moll Maxe Brucha. Odnesla si také Cenu diváku, která je vyhlašována na základě hlasování přítomných v sále.

Více informací zde.


16.9.2022

Laureátem Ceny Antonína Dvořáka 2022 se stal Pražský filharmonický sbor

Rada akademiků Ceny Antonína Dvořáka rozhodla na svém zasedání dne 16. září 2022, že držitelem tohoto ocenění za rok 2022 se stává Pražský filharmonický sbor. Předání Ceny Antonína Dvořáka tomuto tělesu proběhne v rámci vánočního koncertu Pražského filharmonického sboru ve Státní opeře Praha 19. prosince 2022 od 20 hodin v přímém přenosu České televize.

Více informací zde.


12.9.2022

Patnáctá Dvořákova Praha je v plném proudu

Až do neděle 25. září  trvá 15. ročník našeho festivalu. Dohromady jsme pro vás připravili bezmála třicet koncertů a dalších akcí. Zde si můžete přečíst, co o nás zatím napsali naši hudební recenzenti.

Těšíme se na setkávání s vámi v koncertních sálech.


31.8.2022

Změna sólisty na koncertu 8. a 9. září

Život přináší nečekané změny a ty se nevyhýbají ani našemu festivalu. Původně avizovaný violoncellista Truls Mørk si způsobil svalové zranění, a proto musel svou účast na Dvořákově Praze zrušit.

Pod taktovkou dirigenta Myung-Whun Chunga s orchestrem Mnichovských filharmoniků nově vystoupí španělský violoncellista Pablo Ferrández. Tento jedenatřicetiletý rodák z Madridu má vynikající techniku, magnetismus popové hvězdy a jeho bravurní interpretace vyvolává nadšení po celém světě.

Dvořákův Violoncellový koncert h moll, který přednese na zahajovacím koncertu, i Violoncellový koncert Roberta Schumanna, který s vyslechneme 9. září, si Pablo Ferrández v roce 2014 vybral pro svou debutovou nahrávku, která tehdy potvrdila jeho rostoucí světové renomé. 


18.8.2022

Programový katalog Dvořákovy Prahy

Na webové adrese katalog.dvorakovapraha.cz si nyní můžete prohlédnout nebo zdarma ve formátu pdf stáhnout katalog letošního festivalu. Najdete v něm přehled všech plánovaných koncertů i doprovodných akcí, ke každé události také stručné informace, fotografie a možnost zakoupit vstupenky.

Stránku také můžete sdílet se svými přáteli prostřednictvím emailu nebo sociálních sítí.


9.6.2022

Concertino Praga 2023 otevírá přihlášky

Pořadatel Dvořákovy Prahy, Akademie klasické hudby, je spolu s Českým rozhlasem také pořadatelem Dvořákovy mezinárodní rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga. Až do konce března 2023 mohou zájemci zasílat nahrávky do 57. ročníku soutěže v kategoriích sólová a komorní hra. Obě finálová soutěžní kola se opět uskuteční před publikem, a to v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 2023.

Více informací zde.


8.6.2022

Věrnostní program je tu! A s ním sleva na další nákup

Dne 7. června 2022 jsme spustili nový Věrnostní program. Po jednoduché registraci v prodejním systému u nás na webu nyní získáte za každý online nákup vstupenek kredit ve výši 5 procent z utracené částky. Kredit má platnost 20 měsíců a na vaše věrnostní konto se načítá okamžitě po uskutečnění platby.

Při každém dalším nákupu vás systém vyzve, zda chcete při placení kredit uplatnit, nebo ne. Využít jej můžete vždy pouze v plné výši a případný rozdíl v ceně doplatit. Druhou možností je si kredit ponechat na příště – v tom případě se jeho platnost automaticky prodlouží na dalších 20 měsíců.

Podrobnější informace naleznete zde.


10.4.2022

Nová programová řada - Dvořákova Praha na Bořislavce

Dvořákova Praha na Bořislavce je nová programová řada, která podtrhuje propojení Karla Komárka a jeho nadace s festivalem Dvořákova Praha, jehož je největším mecenášem. Právě umístění nové koncertní řady do objektu Bořislavka, tedy nového sídla Karel Komárek Family Foundation, je vyjádřením sounáležitosti nadace s festivalem. Toto symbolické spojení posiluje i skutečnost, že program této řady je dominantně věnován mladým interpretům. Jejich umělecký rozvoj nadace intenzivně podporuje ve spolupráci s pořadatelem Dvořákovy Prahy, tedy Akademií klasické hudby.

Všechny koncerty budou mít formát „soirée“, tedy podvečerních koncertů, které kladou menší důraz na formálnost, ale chtějí nabídnout hudební zážitek všem, kteří v okolí Bořislavky žijí nebo pracují.

Zahajovací koncert této řady 13. září 2022 bude patřit souboru Epoque Quartet, jehož hudba oslovuje posluchače napříč generacemi syntézou klasické, populární a jazzové hudby. Další koncerty budou patřit nejmladším hvězdám interpretačního nebe: 15. září vítězům Concertino Praga 2021, duu houslisty Kristiana Mráčka a violoncellisty Davida Pěrušky, které doprovodí klavíristka Veronika Jaklová. V úterý 20. září se představí jeden z nejslibnějších mladých českých ensemblů, Kukal Quartet, společně s klavíristou Matoušem Zukalem. Celý cyklus zakončí 22. září ti úplně nejmladší adepti interpretačního umění, se kterými systematicky pedagogicky pracují klavírní virtuóz Ivo Kahánek a koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer.

Přibližně jednu hodinu trvající koncerty se budou konat ve foyeru budovy Bořislavka vždy od 17:30 hodin.


29.3.2022

Vstupenky na Dvořákovu Prahu 2022 již v prodeji

V úterý 29. března jsme zveřejnili kompletní program letošního festivalu a zahájili předprodej vstupenek. Nyní můžete vybírat z více než dvacítky koncertů, v programu najdete oblíbené stálice i několik novinek.

Lákají vás velké orchestry? Sáhněte po večeru s Clevelandským orchestrem a jeho šéfdirigentem Franzem Welser-Möstem v neděli 11. září nebo po vystoupení Royal Philharmonic Orchestra s Vasilym Petrenkem a sólistou Lukášem Vondráčkem 14. září.

Velice nás těší, že 24. září vystoupí ve Dvořákově síni Rudolfina klavíristická legenda z Argentiny Martha Argerich. Do naší metropole zavítá po téměř padesáti letech.

Nebo máte raději naši Komorní řadu? Jejími kurátory se na příští tři sezóny stali členové Pavel Haas Quartet, aby společně s nejlepšími českými kvartety a zahraničními kvartetními špičkami postupně provedli všechny smyčcové kvartety Antonína Dvořáka doplněné o další vybrané skladby. Těšit se tak můžete například na koncert Juilliard String Quartet ve čtvrtek 15. září.

Novinkou v programu je Dvořákova Praha na Bořislavce, tedy série podvečerních méně formálních koncertů v sídle našeho hlavního mecenáše Karel Komárek Family Foundation. Pro velký úspěch se vracíme k mistrovským kurzům, jedením z mentorů bude například klavírista Lukáš Vondráček.


25.2.2022

Vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva je zrušeno

V reakci na napadení Ukrajiny ruskými vojenskými silami rozhodli pořadatelé festivalu Dvořákova Praha, že ruský dirigent Valerij Gergijev nebude dirigovat koncert Mnichovských filharmoniků s violoncellistou Trulsem Mørkem 9. září 2022.

„Momentální dění na Ukrajině nemůžeme ignorovat a nechat bez reakce a projevu solidarity nejen vůči nevinným obětem nastupující války. Za festival jednáme jasně a rušíme vystoupení dirigenta Valerije Gergijeva, a to vzhledem k jeho historicky doložitelné podpoře agresivní ruské zahraniční politiky a samotného prezidenta Putina. Situace se týká nás všech, kteří žijeme pro demokracii, byť bychom politiku od umění raději chtěli oddělovat,“ vysvětlil Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby, která je pořadatelem festivalu.

Obsazení nového dirigenta hostujícího orchestru na koncertu 9. září 2022 je v současnosti v jednání, jeho jméno oznámíme v nejbližším možném termínu. Případným zájemcům o vrácení vstupného vzhledem ke změně účinkujícího samozřejmě vyjdeme vstříc, kontaktujte nás prosím na adrese vstupenky@dvorakovapraha.cz.


10.2.2022

Nový web o Jiřím Bělohlávkovi

Díky několikaletému úsilí rodiny, přátel a příznivců dirigenta Jiřího Bělohlávka byly v těchto dnech spuštěny nové webové stránky jiribelohlavek.com. Najdete zde obrovský objem přehledně uspořádaných informací o životě a díle tohoto nezapomenutelného muže, které odrážejí monumentálnost jeho zásahu do hudební historie a jeho vliv na současnost i budoucnost.

Pro úplnost dodejme, že vedle opakovaných vystoupení na našem festivalu se Jiří Bělohlávek stal laureátem Ceny Antonína Dvořáka za rok 2014. Cenu převzal před koncertem s Českou filharmonií v newyorské Carnegie Hall.

Upřímné poděkování a obdiv všem, kdo se na vzniku webu podíleli. 


1.2.2022

Přihlášky na Concertino Praga 2022 do konce března

Mladí hudebníci, pokud vám 16. září 2022 nebude více než 16, respektive 17 let, a máte chuť poměřit své umění s ostatními kolegy, můžete do 31. 3. 2022 podat přihlášku do Dvořákovy mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga v sólové kategorii. Finálové kolo 56. ročníku se uskuteční 16. září 2022 na festivalu Dvořákova Praha. Vedle toho získáte skvělou zkušenost, zajímavé ceny, nová přátelství a vítěze čeká možnost pořídit vlastní profi nahrávku, tak neváhejte. Těšíme se na vás!

Více informací

PF 2022

Děkujeme Vám za podporu a přízeň, které věnujete našemu festivalu.

Do nového roku Vám přejeme hlavně hodně zdraví, pohody a času stráveného v dobré společnosti. Pevně věříme, že k ní můžeme počítat i náš festival – budeme se s Vámi těšit na viděnou opět na konci léta, Dvořákova Praha 2022 začíná 8. září.


24.11.2021

Zahájili jsme vánoční předprodej

Ve středu 24. listopadu jsme spustili tradiční vánoční předprodej. Už teď si můžete vybrat vstupenky na příští rok, nebo si o ně napsat Ježíškovi. V nabídce jsou tři koncerty Dvořákovy Prahy 2022: Mnichovští filharmonici s jejich šéfdirigentem Valery Gergievem 9. září, koncertní provedení světoznámé Dvořákovy opery Rusalka s Českou filharmonií, jejím šéfdirigentem Semyonem Bychkovem a sopranistkou Asmik Grigorian 19. září a vystoupení skvělých Jerusalem Quartet v rámci Komorní řady 20. září 2022.


11.11.2021

Máme nového prodejce vstupenek

V listopadu 2021 jsme přešli na nový prodejní systém. Při nákupu vstupenek na našem webu budete nyní přesměrováni do systému společnosti Enigoo. Zde si můžete zakoupit e-vstupenku nebo vytvořit rezervaci a vstupenku uhradit a vyzvednout na některém ze 7500 terminálů Sazka.

Se zahájením předprodeje vstupenek na celý festival v březnu 2022 spustíme také novu verzi věrnostního programu. Po registraci do něj budou všem zájemcům přičteny i kredity z letošního vánočního předprodeje.

Zároveň nabízíme vstupenky v dárkovém vzhledu – tato možnost se týká všech, kdo si pořídí e-vstupenku. Po jejím zakoupení nás kontaktujte a my Vám dárkové vstupenky zašleme poštou nebo si je můžete vyzvednout u nás v kanceláři. Veškeré podrobnosti naleznete v potvrzovacím e-mailu po dokončení nákupu.


10.10.2021

Ohlédnutí za Dvořákovou Prahou 2021

Navštívili jste letos některý z koncertů Dvořákovy Prahy? Jaké byly vaše zážitky? My jsme se zeptali na názor ředitele festivalu Jana Simona a jeho odpovědi i své dojmy jsme shrnuli do článku, který si můžete přečíst v magazínu Akademie klasické hudby.