Doprovodné akce

Každoročně je pro návštěvníky festivalu připraveno několik doprovodných akcí. Na své si přijdou milovníci historie, rodiny s dětmi a samozřejmě hudební nadšenci. Programy akcí se tradičně prolíná odkaz i dílo Antonína Dvořáka. 

Rodinný den

Odpolední program pro celou rodinu jsme připravili na sobotu 12. září v Rudolfinu a jeho okolí. Ve čtyřech hudebně dramatických a výtvarných dílničkách se děti seznámí s Americkým kvartetem Antonína Dvořáka. O hudební doprovod na venkovním pódiu (na schodech Rudolfina) se postará Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu, Big Band VOŠ konzervatoře Jaroslava Ježka a Ondřej Ruml a Epoque Quartetem s Janem Kučerou. Nejlepší účastníci soutěže Concertino Praga se představí ve dvou koncertech v Sukově a Dvořákově síni.

13.30–16.30  DÍLNIČKY: Americké inspirace

Co inspirovalo Antonína Dvořáka, když skládal svůj Americký kvartet? Jak se asi cítil, když se toulal nespoutanou americkou přírodou za zpěvu cizokrajného ptactva? To vše objevíme při hře na čtyřech stanovištích za pomoci profesionálních lektorů, kteří děti provedou jednotlivými hudebními větami Amerického kvartetu. Program dětských dílen připravila předsedkyně a lektorka České Orffovy společnosti Lenka Pospíšilová společně s lektory Janou Machalíkovou, Janem Kyjovským a Karolínou Řepovou.

13.15–13.35  OPEN AIR: Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu

Jan Novák: Gloria; Petr Eben: Ukolébavka pro dcerku; Bedřich Smetana: Má hvězda, Západ slunce; Michael Engerhardt: Gaudete!; Petr Eben: Kdyby tu nic nebylo (z cyklu Zelená se snítka); Benjamin Britten: Deo gracias

14.00–14.40  OPEN AIR: Big Band VOŠ Konzervatoře Jaroslava Ježka

William Christopher Handy: St. Louis Blues; Bobby Timmons: Dat Dere; Bob Mintzer: Easy street; George Gershwin: My Ship; Nat Adderley: One For Daddy-O; Thad Jones: Big Dipper; Wayne Shorter: Children Of The Night; Don Sebesky: Big Mama Cass

14.00–15.00  CONCERTINO PRAGA 2020 – Talent Stage

Mladých talentů není nikdy dost a dávat jim šanci na festivalových pódiích je ta nejlepší investice do jejich budoucnosti. Talent Stage představuje účastníky soutěže Concertino Praga, kteří se umístili na 5.–8. místě. Koncert, na kterém se představí hobojista Carlo Cesaraccio, saxofonista Márton Bubreg, flétnistka Lukerya Mishneva a klavírista Ivaylo Vassilev, přináší praktický důkaz o tom, že tato soutěž nezná poražených. Vstupné 90 Kč, rezervace zde.

15.00–15.40  OPEN AIR: Ondřej Ruml a Epoque Quartet s Janem Kučerou

Smoczynski: Manhattan Island; Kučera: Zrození; Piazzolla: Adios Nonino, Libertango; Charles: Hit the Road Jack; Ježek: David a Goliáš, Život je jen náhoda, Klobouk ve křoví, Stonožka

16.00–16.20  OPEN AIR: Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu

Česká lidová: Plzeňská věž; Moravská lidová: Teče voda; Ej, lučka, lučka; Věra Stoupová: Papírová čepice; Karel Hašler: Ta naše písnička česká; Jan Novák: Gloria 

17.00–19.00  CONCERTINO PRAGA 2020 – finálový soutěžní koncert

Česko-ruské finále, i tak by šlo zkráceně popsat vyvrcholení soutěže Concertino Praga, které má poprvé napínavou atmosféru bezprostředního koncertního klání. Čtyři mladí finalisté – Daniel Matejča (ČR, housle), Aleksandr Rublev (Rusko, trubka), Jan Schulmeister (ČR, klavír) a Vsevolod Zavidov (Rusko, klavír) – budou muset obstát nejen před publikem, ale také před porotou sestavenou z prvotřídních hudebníků. Budou mezi nimi klavírista Lukáš Vondráček, dirigent Jakub Hrůša, houslista Václav Hudeček a další. Vstupné 190–390 Kč, rezervace zde.

Na kávu s...

Neděle 6. září, 18.45–19.15, Rudolfinum, Prezidentský salónek

Mimořádné setkání s klavíristou Ivem Kahánkem jen několik desítek minut před koncertem osvěží program festivalových setkání publika s umělci. Zpovídat ho bude programový ředitel festival Jan Simon.

Setkání po potlesku

Středa 9. září, Rudolfinum, Dvořákova síň

Setkání po potlesku následované autogramiádou s klavíristou LUKÁŠEM VONDRÁČKEM, houslistou JOSEFEM ŠPAČKEM, violistou PAVLEM NIKLEM a violoncellistou TOMÁŠEM JAMNÍKEM moderované Jiřím Vejvodou proběhne po skončení koncertu přímo v koncertním sále.

Čtvrtek 10. září, Rudolfinum, Dvořákova síň

Setkání po potlesku následované autogramiádou s hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a šéfdirigentem Bamberského symfonického orchestru  JAKUBEM HRŮŠOU moderované Jiřím Vejvodou proběhne po skončení koncertu přímo v koncertním sále.

Úterý 15. září, Rudolfinum, Dvořákova síň

Setkání po potlesku následované autogramiádou s houslistou VÁCLAVEM HUDEČKEM moderované Jiřím Vejvodou proběhne po skončení koncertu přímo v koncertním sále.

Po stopách Antonína Dvořáka

Festivalová ouvertura v místech spjatých s životem a dílem A. Dvořáka. Již tradičně směřuje cesta festivalových hostů poslední neděli před zahájením Dvořákovy Prahy po stopách Antonína Dvořáka. Cyklus výletů Po stopách přivádí posluchače do autentických a pohříchu dosud málo známých míst, spojených s životem našeho největšího skladatele, která ožívají hudbou i zapáleným výkladem festivalového muzikologa, dr. Davida Beveridge. Dosud hosté zavítali do Lužan (2013), Zlonic (2014), Vysoké u Příbramě (2015), Nelahozevsi (2016), Kroměříže (2017), Prahy (2018) a do Plzně (2019).

Letošní výlet nás zavede severovýchodně od Prahy na zámek Sychrov. Zde žil Dvořákův snad nejbližší přítel Alois Göbl, tajemník a patronátní komisař knížat Rohanů. Skladatel ho tu koncem 19. století mnohokrát navštívil. Během svých pobytů nejen hrával na varhany v zámecké kapli, ale hlavně komponoval. Vytvořil tu mimo jiné skicu k Houslovému koncertu a v různých etapách zde pracoval na podstatných úsecích opery Dimitrij. V blízkém městě Turnov se uskutečnila světová premiéra Klavírního tria g moll. Ti, kteří se poslední srpnovou neděli nechají vylákat na Sychrov, získají jedinečnou možnost vyslechnout v zámecké kapli čtyři skladatelovy duchovní písně s varhanním doprovodem, které v tomto místě vznikly a také zazněly ve své premiéře. Při procházce zámeckým parkem mohou návštěvníci dojít k bývalému zájezdnímu hostinci, který při svém pobytu využívala rodina Dvořákových. Dalším autentickým místem je budova dnešní Zámecké restaurace, v jejímž prvním patře se nacházel byt Aloise Göbla, který skladateli často sloužil jako zázemí. Výlet zakončíme koncertem v Zámecké galerii, kde zazní zmíněné Klavírní trio g moll, Finale z Houslového koncertu a lyrické i dramatické výstupy z opery Dimitrij. Program tradičně doplní odborným výkladem festivalový muzikolog dr. David Beveridge.

Program výletu Po stopách AD

14.15 Zámecká kaple, čtyři duchovní písně A. Dvořáka s varhanním doprovodem, výklad festivalového muzikologa dr. Davida Beveridge (vstup zdarma)

14.45 - 16.15 Možnost procházky zámeckým parkem k bývalému zájezdnímu hostinci a bytu Aloise Göbla, případně prohlídka zámku (rezervace prohlídek v pokladně Státního zámku Sychrov nebo online na www.zamek-sychrov.cz)

16.30 Zámecká galerie, hlavní koncert (vstupné 150 Kč, rezervace zde)