Doprovodné akce

Každoročně je pro návštěvníky festivalu připraveno několik doprovodných akcí. Na své si přijdou milovníci historie, rodiny s dětmi a samozřejmě hudební nadšenci. Programy akcí se tradičně prolíná odkaz i dílo Antonína Dvořáka. 

Po stopách Antonína Dvořáka

2. září 2018, Praha (různá místa)

Festivalová ouvertura v místech spjatých s životem a dílem A. Dvořáka. Již tradičně směřuje cesta festivalových hostů poslední neděli před zahájením Dvořákovy Prahy po stopách Antonína Dvořáka. Cyklus výletů Po stopách přivádí posluchače do autentických a pohříchu dosud málo známých míst, spojených s životem našeho největšího skladatele, která ožívají hudbou i zapáleným výkladem festivalového muzikologa, dr. Davida Beveridge. Letošní putování sleduje Dvořákovu pražskou stopu: dá nahlédnou do běžně nepřístupných míst i zaznít autentické hudbě. Více informací o programu a vstupenkách zveřejníme na konci června. 

Rodinný den

2. září 2018, Anežský klášter

Zábavné nejen hudební odpoledne nabídne i letos Rodinný den festivalu Dvořákova Praha poslední prázdninovou neděli 2. září. Objevná výprava za Antonínem Dvořákem zavede děti do Anglie, Ameriky, rodné Nelahozevsi i na Vysokou do vily Rusalka. V krásných prostorách Anežského kláštera i jeho zahradách bude na malé i velké návštěvníky čekat bohatý program plný koncertů a nejrůznější hudebních a výtvarných dílen. Klášterními zahradami bude znít hudba Antonína Dvořáka, George Gershwina ale i česká a moravská lidová hudba. V rámci workshopů se děti zábavnou formou seznámí s dílem i bohatým životem Antonína Dvořáka. Den vyvrcholí koncertem Classic Piano Joke(r)s, kde dětem zahraje hned pět klavíristů v kostele sv. Františka. Program začíná ve 13.00, koncerty v zahradách jsou přístupné zdarma, účast na workshopech je za symbolický poplatek. 

Program:

13.00–17.00                Workshopy: Po stopách Antonína Dvořáka

Na výtvarné dílně Plavba se děti vydají spolu s Antonínem Dvořákem na cestu parníkem, který si sami vyrobí. Na co vzpomínal Antonín Dvořák, když cestoval daleko od domova? Hudební výlet do Vídně nabídne inspirativní setkání s Johanesem Brahmsem, kde se bude hledat odpověď na otázku, proč se osmému tanci říká Furiant. Společně si děti vyzkouší hru na tělo, tanec, bicí i melodické orffovské nástroje a přidají se i k symfonickému tělesu. Další workshop zavede děti za Antonínem Dvořákem za oceán do Ameriky. Kam utíkal před ruchem New Yorku? A je možné, že některé melodie odposlouchal i od černochů a indiánů?

13.30–14.30                Prague Cello Quartet

Čtveřice mladých cellistů, které baví diváky kreativními úpravami známých skladeb i inteligentním humorem a boří hranice mezi hudebními žánry. 

14.45–15.15                Pueri Gaudentes

Výtečný chlapecký sbor, jeden z mála v České republice. Jeho historie sahá až do roku 1990.

15.45–16.45                Cimbálová muzika České filharmonie

V jejím podání dojde samozřejmě i na lidovou hudbu. Ke svému vystoupení si je například i zpěvák Bobby Mc Frerrin.

17.00–18.10                Classic Piano Joke(r)s (pouze se vstupenkou)

Odlehčené koncertní vystoupení, ve kterém se představí Tomáš Víšek, Vít Gregor, Michal Novenko, Lubor Horák a Sylvia Georgijeva sami a občas i současně. Dětem připomenou, že ani uctívaní klasikové vždy nepsali jen hudbu závažnou.

Detail koncertu

Venkovní scéna

15. září 2018, náměstí Jana Palacha (před Rudolfinem)

Zcela mimořádnou událostí bude monumentální oratorium Svatá Ludmila, jehož provedením v původní kompletní verzi festival připomene 100. výročí vzniku Československé republiky. Zazní v nastudování České filharmonie v čele s Jakubem Hrůšou a Pražského filharmonického sboru. Sólisty budou sopranistka Kateřina Kněžíková, slovenská mezzosopranistka Alena Kropáčková, tenoristé Richard Samek a Ondřej Koplík a slovenský basista Jozef Benci. Koncert bude živě přenášen na venkovní scénu na náměstí Jana Palacha, kde se k němu přidají četné česko-slovenské sbory.  Myšlenka je inspirována velkolepým provedením Svaté Ludmily v roce 1904, při kterém účinkoval sbor čítající prý až 1 600 zpěváků. Dílo bude uvedeno v rámci klíčové programové řady Dvořák Collection, která v letech 2017–2018 představuje všechna Dvořákova díla pro sbor a orchestr – oratoria, kantáty a mše. Více informací k venkovnímu programu zveřejníme v průběhu srpna.

Detail koncertu