Doprovodné akce

Každoročně je pro návštěvníky festivalu připraveno několik doprovodných akcí. Na své si přijdou milovníci historie, rodiny s dětmi a samozřejmě hudební nadšenci. Programy akcí se tradičně prolíná odkaz i dílo Antonína Dvořáka. 

Setkání po potlesku

Setkání s interprety po závěrečném potlesku jsou už tradicí Dvořákovy Prahy. První „hovor H“, totiž debata o fenoménu Hudba, se konal s mladým violoncellistou Narekem Hakhnazaryanem v roce 2014 a byl úspěšnou náhodou, která zapustila kořínky. Setkání po potlesku moderované Jiřím Vejvodou mívají přátelskou atmosféru a vždy se najde prostor i pro dotazy diváků. Hudebníci odkládají nástroje a přidávají k zážitku z koncertu něco navíc. Často dojde i na „historky z natáčení“, které divákům zprostředkují nový pohled na to, co stojí za přípravami koncertů.

9. 9. 2019, Rudolfinum
setkání po potlesku + autogramiáda
hosté: Tomáš Netopil a Ivo Kahánek
přejít na detail koncertu

12. 9. 2019, Anežský klášter
setkání po potlesku
hosté: Gil Shaham, Gerhard Oppitz a Kian Soltani
přejít na detail koncertu

13. 9. 2019, Rudolfinum
setkání po potlesku + autogramiáda
hosté: Semyon Bychkov, Kirill Gerstein a Josef Špaček
přejít na detail koncertu

20. 9. 2019, Rudolfinum
setkání po potlesku + autogramiáda
host: Boris Giltburg
přejít na detail koncertu

Rodinný den

14. září 2019, Anežský klášter

Zábavné, nejen hudební odpoledne nabídne i letos Rodinný den festivalu Dvořákova Praha v sobotu 14. září. Objevná výprava do doby Antonína Dvořáka ukáže dětem, jak se tehdy žilo. V krásných prostorách Anežského kláštera i jeho zahradách bude na malé i velké návštěvníky čekat bohatý program plný koncertů a nejrůznějších hudebních a výtvarných dílen. Program rodinného dne pro Dvořákovu Prahu letos na míru připravil profesionální hudebník – saxofonista a klarinetista, zpěvák, ale i dirigent a herec Felix Slováček mladší, který se zhostí také role moderátora a průvodce. Den vyvrcholí koncertem Felixe Slováčka ml. s Vjačeslavem Gorokhovským, Radkou Sehnoutkovou, Janem Ericssonem, uskupením Ericsson Quartet a beatboxerem Peterem Strenáčikem v kostele sv. Františka.

13.00–17.00                Workshopy: Život za časů Antonína Dvořáka

Cesta do časů, ve kterých Antonín Dvořák žil a tvořil, představí dětem způsob života oné doby. Chcete vědět, jak tehdy lidé vařili, co si oblékali, jak léčili nemoci, jak probíhala školní výuka, jak se v té době bavili nebo jakou hudbu poslouchali? Na všechny tyto otázky odpovíme na interaktivních stanovištích, kterými děti provedou herci v dobových kostýmech. Program dětských dílen připravili Lenka a Jan Pixovi. Hrají: Felix Slováček jr., Martin Sochor, Jiří Bartoň, Karolína Fišerová, Barbora Rajnišová, Radek Fišer, Kačka Průšová, Bára Šperková a děti z Muzikálového studia Múzy.

15.00–16.00                Talent Stage

Mimořádně talentovaní mladí hudebníci a vítězové hudebních soutěží Jan Čmejla, Martin Kot, Kristian Mráček, Jan Novák a Jan Schulmeister se představí na pódiu kostela svatého Františka. Ve svém mladém věku – nikomu z nich není více než 16 let –  už dokázali oslovit posluchače v koncertních sálech od Prahy až po Washington.

13.00–16.45                Open Air: Pražské saxofonové kvarteto

Hudební atmosféru celého odpoledne bude průběžně vytvářet Pražské saxofonové kvarteto, které na české hudební scéně působí od roku 1980. Vzniklo z podnětu pedagoga klarinetové hry na pražské konzervatoři Jiřího Stárka. V té době bylo prvním souborem tohoto nástrojového složení v tehdejším Československu. Ohlas, který si těleso brzy získalo, podnítil vznik nové české tvorby pro toto nástrojové uskupení. Vyjma repertoáru pro saxofonová kvarteta se soubor věnuje i transkripcím hudby starších epoch (baroko, klasicismus) a skladeb populární hudby. Kvarteto se v minulosti podílelo na několika nahrávkách pro Český rozhlas i televizi. Současnými členy jsou Jaroslav Hustoles (tenorsaxofon), Felix Slováček jr. (sopránsaxofon), Tomáš Hustoles (altsaxofon) a Aleš Hustoles (barytonsaxofon). Zazní skladby George Gershwina, Jaroslava Ježka, Glenna Millera, Scotta Joplina nebo Toma Turpina.

17.00–18.10                Felix Slováček ml., Ericsson Quartet & hosté (pouze se vstupenkou)

Program rodinného koncertu připravil na míru profesionální hudebník – saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší. Sobotní podvečer bude patřit hudbě Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse, ale i netradiční formě muzicírování ve spojení interpretů a posluchačů. Děti i rodiče prožijí hudební chvilky s houslemi i beatboxem, setkají se nejen s tvůrcem programu klarinetistou Felixem Slováčkem mladším nebo klavíristou Vjačeslavem Gorokhovským, ale i se smyčcovým rodinným kvartetem Mikaela Ericssona, Vodníkem v podání Jana Ericssona nebo Rusalkou ztělesněnou Radkou Sehnoutkovou.  Vše završí „beatboxer“ Peter Strenáčik s kvartetem a Felixem Slováčkem, kteří zapojí do svého vystoupení i publikum.

přejít na detail koncertu

Venkovní scéna

8. září 2019, náměstí Jana Palacha (před Rudolfinem)

V den zahájení v neděli 8. září bude na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem připravena festivalová venkovní scéna, která nabídne atraktivní moderovaný program plný zajímavých hostů, projekcí a hudebních vstupů. Moderuje Jiří Václavek.

17.00 17.30      

Projekce

17.30                 

Zahájení moderované části programu

hosté:
JAN SIMON programový ředitel festivalu, KATEŘINA KNĚŽÍKOVÁ soprán, RICHARD SAMEK tenor, ROMAN HOZA baryton, JIŘÍ BÁRTA violoncello, TEREZIE FIALOVÁ klavír, IVO KAHÁNEK klavír, TOMÁŠ NETOPIL dirigent, FELIX SLOVÁČEK ml. klarinet, saxofon, WIHANOVO KVARTETO, DAVID MAREČEK generální ředitel České filharmonie, TOMÁŠ MOTL výkonný ředitel ČT art, DAVID BEVERIDGE muzikolog a odborný konzultant, MATĚJ DOČEKAL vedoucí hudebního archivu Národního divadlo, ROBERT KOLÁŘ ředitel Akademie klasické hudby

20.00 – 21.45

PŘÍMÝ PŘENOS ZAHAJOVACÍHO KONCERTU Z DVOŘÁKOVY SÍNĚ RUDOLFINA

Po stopách Antonína Dvořáka

1. září 2019, Plzeň (různá místa)

Festivalová ouvertura v místech spjatých s životem a dílem A. Dvořáka. Již tradičně směřuje cesta festivalových hostů poslední neděli před zahájením Dvořákovy Prahy po stopách Antonína Dvořáka. Cyklus výletů Po stopách přivádí posluchače do autentických a pohříchu dosud málo známých míst, spojených s životem našeho největšího skladatele, která ožívají hudbou i zapáleným výkladem festivalového muzikologa, dr. Davida Beveridge. Letošní putování nás letos zavede do západočeské metropole Plzně.

Ačkoli toto město není ve všeobecném povědomí se skladatelovým jménem příliš často spojováno, za jeho života představovalo jednu z nejaktivnějších bašt dvořákovského kultu v českých zemích. Skladatel Plzeň opakovaně navštěvoval a se zdejšími hudebními kruhy byl v dlouhodobém přátelském kontaktu. Často zde dirigoval svá velká sborová díla včetně světové premiéry kantáty Svatební košile v březnu 1885. Kromě koncertního sálu, kde se tato významná událost odehrála, navštívíme také další autentická místa, kde se skladatel během svých pobytů ve městě pohyboval, to vše s odborným výkladem festivalového muzikologa dr. Davida Beveridge. Pochopitelně nebude chybět Dvořákova hudba. Nezvykle pestrý program koncertu je sestaven této akci „na míru“: každé z uvedených děl reprezentuje tím či oním způsobem skladatelovy vazby na Plzeň. Některá z nich zde Dvořák osobně dirigoval nebo je interpretovala jeho dcera Magda, ceněná altistka, jiná zas místní hudebníci nastudovali na jeho počest, v jednom případě je se zdejším prostředím spojeno jméno libretisty. Věříme, že jejich uvedením na půdě města, které si skladatel tolik oblíbil, dostane příběh „Dvořák a Plzeň“ konkrétní obrysy a umožní nám alespoň na chvíli se pomyslně přenést do dob, kdy bylo možno Antonína Dvořáka potkat při procházce zdejšími ulicemi.

Program výletu (skupina veřejnost)

12.05 – 13.30
Procházka s výkladem muzikologa, od Západočeského muzea přes Kopeckého sady k Měšťanské besedě (návštěva Velkého sálu a zahrady s výhledem na původní budovu besedy), dále k sálu Waldek (nyní Divadlo Alfa), kolem Hotelu Slovan (secesní perla Plzně) k budově divadla J. K. Tyla

15.15 – 15.45
Prohlídka historických prostor divadla J. K. Tyla (s průvodcem)

16.30 – 18.30
Koncert (program a vstupenky)

Procházka s muzikologem a související prohlídky jsou součástí vstupenky na koncert.