Program

Dvořák Collection Dvořák Collection

Dvořák Collection představuje souborná provedení Dvořákových velkých opusů. V letošním roce se uzavírá dvouletý festivalový projekt, který uvádí všechna jeho díla pro sbor a orchestr. Po loňském provedení Stabat Mater, Requiem a Te Deum i málo slýchaných skladeb jako např. Hymnu z básně Dědicové Bílé hory uvede Dvořákova Praha letos kantátu Svatební košile a při příležitosti 100. výročí republiky také monumentální oratorium Svatá Ludmila v kompletní verzi. V téměř neznámé úpravě pro varhany a smyčce zazní také Dvořákova Lužanská mše. Dvořákova Praha uvede letos i naprostou repertoárovou raritu – kantátu Americký prapor, jediné Dvořákovo dílo vytvořené na anglický text. Rozsáhlou Dvořák Collection završí provedení Slavnostního zpěvu a Žalmu 149. 

zpět

Světové orchestry Světové orchestry

Do sbírky prestižních orchestrů Dvořákovy Prahy přibude letos Orchestra of the Age of Enlightenment, který společně se sborem the King's College Choir provede Dvořákovu Lužanskou mši a Schubertovu Mši G dur. Po dvou letech od svého koncertu s Christianem Thielemannem se na Dvořákovu Prahu vrací saská Staatskapelle Dresden, tentokrát s  dirigentem Manfredem Honeckem a mezzosopranistkou Bernardou Fink v Dvořákových Biblických písních. Výčet zahraničních těles doplňuje orchestr Academy of St Martin in the Fields s kurátorkou festivalové komorní řady, klarinetistkou Sharon Kam jako sólistkou v Mozartově koncertu a Camerata Salzburg s houslistkou Janine Jansen, která ozdobí provedení Serenády Leonarda Bernsteina, jenž by se letos dožil sta let.

zpět

Komorní řada Komorní řada

Komorní řada Dvořákovy Prahy, festival uvnitř festivalu, nese každoročně unikátní otisk osobnosti svého kurátora. Po řadě kurátorů se letos duší i tělem komorní řady stává poprvé kurátorka, izraelská klarinetistka Sharon Kam. Jedna z globálně nejvyhledávanějších klarinetistek připravila pro Dvořákovu Prahu program pěti komorních koncertů, které svedou dohromady jak cesty jejích pravidelných komorních partnerů, jako je např. houslistka Isabelle van Keulen, violoncellista Gustav Rivinius, violista Ori Kam nebo londýnský Belcea Quartet, tak i přední české umělce v čele s houslistou Josefem Špačkem, violoncellistou Michalem Kaňkou a dalšími. Bonusem komorní řady je pak vystoupení Sharon Kam jako sólistky s hostujícím orchestrem Academy of St Martin in the Fields.

zpět

Velcí sólisté Velcí sólisté

Největší instrumentalisty současnosti reprezentují v programu festivalu osobnosti formátu Krystiana Zimermana, který se ujme sólového partu Bernsteinovy 2. symfonie „The Age of Anxiety“. Po triumfálním recitálu v roce 2013 se na Dvořákovu Prahu vrací pianista Jevgenij Kissin, který provede Lisztův klavírní koncert Es dur za doprovodu České filharmonie a dirigenta Petra Altrichtera. Přední mladí světoví sólisté jsou zastoupeni ukrajinskou klavíristkou Valentinou Lisitsou, která po úspěších v newyorském Lincoln Center či londýnské Royal Albert Hall vystoupí s profilovým recitálem nyní na hlavním pódiu Dvořákovy Prahy, klarinetistkou Sharon Kam, která se představí v Mozartově koncertu s orchestrem Academy of St Martin in the Fields, či houslistkou Janine Jansen, která provede Bernsteinovu Serenádu s Cameratou Salzburg. 

zpět

Debutový den Debutový den

Velký den, tedy „Den D“, nastává na Dvořákově Praze druhý festivalový pátek, kdy se o koncertní debut podělí dva vynikající mladí sólisté. Zahraniční festivalovou debutantkou je korejská houslistka Bomsori Kim, vítězka Wieniawského interpretační soutěže v Poznani a laureátka soutěže P. I. Čajkovského v Moskvě. České interpretační umění zastupuje klavírista Lukáš Klánský, vítěz řady mezinárodních soutěží a jeden z nejvýraznějších pianistů mladé generace. Oba mladí umělci se představí jak v profilovém sólovém programu, tak ve společném programu ve druhé části koncertu. Debutový den je na festivalu současně „ležérním pátkem“, v jehož rámci je možné vychutnat si klasiku ve špičkovém provedení budoucích hvězd v neformálním oblečení.

zpět

Recitál Recitál

Každoročně jsou součástí festivalu velké profilové recitály těch nejvýznamnějších interpretačních osobností současnosti. Do paměti posluchačů se svými skvělými výkony ve Dvořákově síni nesmazatelně zapsali např. pěvci Joseph Calleja či Adam Plachetka nebo pianisté Jean-Yves Thibaudet, nezapomenutelný Jevgenij Kissin, v loňském roce to byl asi největší český „chopinista“ Ivan Klánský. Letos přivítáme po úspěších v londýnské Albert Hall a newyorském Lincoln Centre v rámci této řady další Decca Artist, ukrajinskou pianistku Valentinu Lisitsu. Těšit se můžeme krom jiného i na provedení Musorgského Obrázků z výstavy.

zpět

Po stopách A. Dvořáka Po stopách A. Dvořáka

Již tradičně směřuje cesta festivalových hostů poslední neděli před zahájením Dvořákovy Prahy po stopách Antonína Dvořáka. Cyklus výletů Po stopách přivádí posluchače do autentických a pohříchu dosud málo známých míst, spojených s životem našeho největšího skladatele, která ožívají hudbou i zapáleným výkladem festivalového muzikologa, dr. Davida Beveridge. Výlet Po stopách A. D. dosud zavítal do Lužan (2013), středočeských Zlonic (2014), Vysoké u Příbramě (2015), Nelahozevsi (2016) a Kroměříže (2017). Letošní putování sleduje Dvořákovu pražskou stopu: dá nahlédnout do běžně nepřístupných míst i zaznít autentické hudbě.

zpět

Rodinný den Rodinný den

Rodinný den Dvořákovy Prahy je dnem sdílené radosti z hudby pod širým nebem i zábavnou hrou, přibližující inspirativní osobnost Dvořáka a Prahu Dvořákovy doby dětem i jejich rodičům. Letos poprvé se Rodinný den uskuteční v nádherných vnitřních i vnějších prostorách Anežského kláštera. Den plný her, workshopů a hudby, kterému vévodí dobrodružná vzdělávací rodinná hra, vyvrcholí podvečerními koncerty v prostorách Anežského kláštera.

zpět

Nebyl nalezen žádný koncert.