Program

Dvořák Collection Dvořák Collection

Exkluzivní řada Dvořák Collection vstoupila již v minulém ročníku do své komorní fáze. Letos v ní bude pokračovat královskou disciplínou, kterou představuje smyčcový kvartet. Ten získal od Beethovenových časů oprávněnou pověst útvaru, v němž skladatelé odhalují ze svého umění to nejpodstatnější a ze svého nitra to nejhlubší. Platí to samozřejmě také pro nejslavnější kvartety Antonína Dvořáka, jimiž bude dlouhodobý projekt kompletního provedení a nahrávání jeho tvorby letos pokračovat.

Dlouhodobým účastníkem a od letoška také kurátorem řady je domácí Pavel Haas Quartet, který britský časopis Gramophone nedávno zařadil mezi deset nejvýznamnějších kvartetních ansámblů všech dob. Pod „dohledem“ Haasovců zazní na festivalu všechny Dvořákovy smyčcové kvartety a v následujících letech i další významná komorní díla. Letošek ale zůstává čistě kvartetní: zahraniční špičku budou reprezentovat Jerusalem Quartet a Juilliard Quartet, domácí kvartetní tradici zastupují kromě Haasovců také Bennewitzovo, Zemlinského a Sedláčkovo kvarteto. 

zpět

Komorní řada Komorní řada

Pokud jsou smyčcové kvartety sondami do duše skladatele, od letoška se stanou také duší Dvořákovy Prahy. V tomto roce totiž odstartuje tříletý projekt provedení všech kvartetních děl Antonína Dvořáka i jeho dalších významných komorních skladeb. Komorní řada je na tři roky vystavěna jako samostatný festival uvnitř velkého festivalového dění. Její vstupní parametry nedovolují očekávání jiných než špičkových výsledků.

Kurátorem Komorní řady se stal Pavel Haas Quartet, který dlouhodobě dominuje světové kvartetní scéně. Jeho renomé podpořené úspěchy u publika i kritiky a také řadou prestižních cen se stane jistotou tří ročníků festivalu. Haasovci přizvali své kolegy ze zahraničí i z domova, kteří mají Dvořákovu hudbu rádi, ale také ji osobitě interpretují.

Každé z přizvaných kvartet si „povinné“ Dvořákovo dílo doplnilo v programu podle svého uvážení. Komorní řada tedy letos přinese šest profilových koncertů, které představí světové komorní špičky s intenzivní účastí reprezentantů české kvartetní tradice.

Jerusalem a Juilliard Quartet či domácí Bennewitzovo, Zemlinského a Sedláčkovo kvarteto představí kromě Dvořákových děl klasiky Ludwiga van Beethovena či Franze Schuberta, ale také málo hrané zvláštnosti od Ericha W. Korngolda či Rafaela Kubelíka. V každém roce zazní také zcela nová kvartetní kompozice.

Zcela zvláštní postavení v rámci Komorní řady má koncert, který se pohybuje na pomezí komorního projektu a recitálu. Jeho dominantním rysem je účast legendy světového klavíru, argentinské pianistky Marthy Argerich, která se pražskému publiku představí ve společnosti fenomenálního trumpetisty Sergeje Nakariakova. Sestavu pak doplní další klavíristka Maria Meerovitch, se kterou obě hvězdy světových pódií spojí své síly. 

zpět

Světové orchestry Světové orchestry

Mnichov – Cleveland – Londýn –Stockholm: v řadě Světové orchestry připravila Dvořákova Praha svému publiku další putování po zvukové mapě symfonického světa. Několik navazujících koncertů v jednom sále poskytuje jedinečnou příležitost, jak se přesvědčit, že prvotřídní orchestry ani v globalizovaném světě neznějí zdaleka stejně. Na místě budou i vynikající dirigenti a sólisté.

Celý festival otevřou Mnichovští filharmonici s violoncellistou Trulsem Mørkem. Společně zahrají nejen Dvořákův Violoncellový koncert a Novosvětskou symfonii, ale na dalším koncertě přidají ještě Schumanna a Brucknera. Zkonfrontují tak v jednom zvuku českou a německou romantickou tradici.

Díla Richarda Strausse a Albana Berga provede specialista Franz Welser-Möst se svým Clevelandským orchestrem. S londýnským Royal Philharmonic Orchestra přijede jeho nový šéfdirigent Vasily Petrenko, ale také český klavírista Lukáš Vondráček.

V závěrečném koncertu přinesou Daniel Harding se Symfonickým orchestrem Švédského rozhlasu osobitý pohled na Dvořákovu Polednici a Sedmou symfonii. Mezi oběma díly patrona festivalu zazní Houslový koncert od Bély Bartóka, jehož sólový part zahraje Veronika Eberle.

zpět

Česká filharmonie Česká filharmonie

Česká filharmonie bude mít na letošním ročníku festivalu pouze jediný úkol, kterého se zhostí hned na třech večerech. Ten totiž svými rozměry vydá za několik běžných večerů: jedná se o koncertní provedení Dvořákovy opery Rusalka. Tím se řada České filharmonie propojí s oblíbeným, byť ne každoročně naplňovaným cyklem Opera in Concert, který v minulosti přinesl některé z Dvořákových oper z raného tvůrčího období. 

zpět

Opera in Concert Opera in Concert

Letošní dramaturgie zvolila tentokrát operu nejproslulejší, aby mimořádnost okamžiku hledala v jedinečné interpretační konstelaci. A tak Česká filharmonie a její šéfdirigent Semyon Bychkov vytvoří skvělé hudební prostředí pro litevskou sopranistku Asmik Grigorian, v současné době asi nejoceňovanější představitelku postavy Rusalky na světových pódiích. Jejím princem bude ukrajinský tenorista Dmytro Popov. Vodníka ztvární český basista Jan Martiník, Ježibabu bude zpívat americká mezzosopranistka Jamie Barton, která s touto rolí excelovala také v Metropolitní opeře. Slovenská mezzosopranistka Jana Kurucová vystoupí v roli Cizí kněžny.

Dílo, které domácí publikum přijalo za své hned při premiéře v roce 1901, si kupodivu hledalo cestu na světové scény velmi dlouho. Dnes se pravděpodobně jedná o nejuváděnější českou operu, zvláště když skrze pohádkový námět pronikla na povrch také její psychologická hloubka. Neustálé napětí mezi světem duchů a lidí i mezi touhami a realitou jako by odráželo už Dvořákovo lyrické zhudebnění Kvapilova textu, který kromě poezie a smutku nešetří ani vášněmi a erotickým obsahem. Rusalka je díky tomu i při koncertním provedení natolik výmluvná, že se bez scénického ztvárnění docela dobře obejde, zvláště když lze očekávat špičkové nastudování a skvělé mezinárodní obsazení.

zpět

Pro budoucnost Pro budoucnost

Pokud má někdo pochybnosti o budoucnosti klasické hudby, může ho z nich vyvést třeba i jediný koncert z těch, který Dvořákova Praha věnuje mladým hudebníkům.

Dobrá škola znamená v hudbě hodně, ale bez praxe zdaleka nestačí. Festivalovou řadou Pro budoucnost dává Dvořákova Praha prostor mladým hudebnicím a hudebníkům: ať už aspirují na sólovou kariéru, nebo na členství v symfonických orchestrech. V rámci hlavního programu renomovaného festivalu získávají příležitost vyzkoušet si účinkování na ostro. To ovšem neznamená, že je festival ponechává svému osudu: dává jim k dispozici nejen pódium, na kterém třeba jen o den dříve hrál The Cleveland Orchestra, ale také profesionální servis renomované instituce.

Na projekty orchestru Mladých filharmoniků Dvořákovy Prahy z let předchozích naváže Symfonický orchestr Pražské konzervatoře pod vedením zkušeného dirigenta Petra Altrichtera, který již od února letošního roku zahájil systematickou přípravu na své festivalové vystoupení, a naplňuje tak představu festivalové dramaturgie o dlouhodobém přípravném procesu na špičkový interpretační výkon v duchu orchestrálních kurzů. Sólový part v Čajkovského Houslovém koncertu zahraje laureát Concertina Praga 2021 Daniel Matejča.

Letošní účastníci Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga se představí na Talent Stage. Finalisté pak vystoupí        v Rudolfinu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Robertem Jindrou. Teprve na základě jejich živých vystoupení porota rozhodne o vítězích letošního ročníku soutěže.

Ani letos neopominula festivalová dramaturgie současné autory a ve spolupráci se Sedláčkovým kvartetem zadala kompozici nové skladby pro festivalovou premiéru autorovi Martinu Wiesnerovi.

Festival chce nejen napomáhat skutečně mladým hudebníkům při jejich vzdělávání, ale špičkovým mladým interpretům otevřít dveře i na koncertní pódia. Proto spojil síly s Institutem divadelního umění a Hudební a taneční fakultou AMU v projektu Showcase 2022, aby v rámci festivalového programu představil za spolupráce hráčů České sinfonietty pod vedením jejího zakladatele, šéfdirigenta a mentora Radka Baboráka zástupce nastupující české interpretační špičky pořadatelům z tuzemska i zahraničí. 

zpět

Dvořákova Praha na Bořislavce Dvořákova Praha na Bořislavce

Dvořákova Praha na Bořislavce je nová programová řada, která podtrhuje propojení Karla Komárka a jeho nadace s festivalem Dvořákova Praha, jehož je největším mecenášem. Právě umístění nové koncertní řady do objektu Bořislavka, tedy nového sídla Karel Komárek Family Foundation, je vyjádřením sounáležitosti nadace s festivalem. Toto symbolické spojení posiluje i skutečnost, že program této řady je dominantně věnován mladým interpretům. Jejich umělecký rozvoj nadace intenzivně podporuje ve spolupráci s pořadatelem Dvořákovy Prahy, tedy Akademií klasické hudby.

Všechny koncerty budou mít formát „soirée“, tedy podvečerních koncertů, které kladou menší důraz na formálnost, ale chtějí nabídnout hudební zážitek všem, kteří v okolí Bořislavky žijí nebo pracují.

Zahajovací koncert této řady 13. září 2022 bude patřit souboru Epoque Quartet, jehož hudba oslovuje posluchače napříč generacemi syntézou klasické, populární a jazzové hudby. Další koncerty budou patřit nejmladším hvězdám interpretačního nebe: 15. září vítězům Concertino Praga 2021, duu houslisty Kristiana Mráčka a violoncellisty Davida Pěrušky, které doprovodí klavíristka Veronika Jaklová. V úterý 20. září se představí jeden z nejslibnějších mladých českých ensemblů, Kukal Quartet, společně s klavíristou Matoušem Zukalem. Celý cyklus zakončí ti úplně nejmladší adepti interpretačního umění, se kterými systematicky pedagogicky pracují klavírní virtuóz Ivo Kahánek a koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer.

Přibližně jednu hodinu trvající koncerty se budou konat ve foyeru budovy Bořislavka vždy od 17:30 hodin.

zpět

Po stopách A. Dvořáka Po stopách A. Dvořáka

Tradiční festivalová ouvertura Po stopách Antonína Dvořáka nás v letošním roce zavede do západočeských Karlových Varů. Proslulé lázeňské město bylo v průběhu let svědkem řady skladatelových návštěv, ačkoli se nikdy nejednalo o pobyt léčebný. Dvořák se zde setkával se svým hlavním nakladatelem Fritzem Simrockem či s významným vídeňským hudebním estetikem Eduardem Hanslickem a rovněž tady vícekrát vyslechl provedení svých děl, která věhlasný lázeňský orchestr často zařazoval na programy svých koncertů. Karlovy Vary se také mohou pyšnit tím, že na jejich půdě zazněla ve Dvořákově přítomnosti evropská kontinentální premiéra symfonie Z Nového světa. Na zdejší dvořákovskou tradici navazují místní dodnes, jak dokládá pravidelně pořádaná Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka či fakt, že Karlovy Vary byly vůbec prvním městem na světě, v němž byla vztyčena skladatelova socha. Festivaloví návštěvníci budou mít možnost navštívit autentická místa Dvořákových pobytů a samozřejmě nebude chybět ani jeho hudba, která ve spojení s půvabně starosvětskou architekturou města slibuje nevšední zážitek. Program jako obvykle doplní odborným výkladem festivalový muzikolog dr. David Beveridge.

Pro skalní fanoušky Antonína Dvořáka, kteří se sdružují v rámci Klubu Přátel Dvořákovy Prahy.

zpět

Rodinný den Dvořákovy Prahy Rodinný den Dvořákovy Prahy

Rodinný den Dvořákovy Prahy je dnem sdílené radosti z hudby i zábavnou hrou pro děti a jejich rodiče. 

zpět