Program

Dvořák Collection Dvořák Collection

Exkluzivní koncertní řada Dvořák Collection představuje dlouhou cestu, na které se posluchači systematicky seznamují s Dvořákovým dílem v té nejlepší interpretační kvalitě. Letos přicházejí na řadu Dvořákova klavírní tria a kvintety: mnozí si přitom jistě vzpomenou na kompletní provedení klavírních kvartetů i všech skladeb pro sólový a čtyřruční klavír minulý rok. Exkluzivním hostem této řady bude Sir András Schiff se svými lidskými i uměleckými přáteli z řad členů Panochova kvarteta. Dominantní roli tohoto cyklu hraje v rámci letošního festivalu klavírista Boris Giltburg společně se členy Pavel Haas Quartetu, kteří se nejen ohlédnou za minulým ročníkem, ale zároveň už předznamenají podobu Dvořák Collection i Komorní řady festivalových ročníků nadcházejících. Ty totiž uvedou v úplnosti Dvořákovo komorní dílo určené právě formaci smyčcového kvarteta.

Boris Giltburg je letos kurátorem Komorní řady, která se tak s Dvořák Collection významně propojí. Giltburgova společná vystoupení se členy Pavel Haas Quartetu mají pevný základ v jejich dlouhodobé a úspěšné spolupráci.

zpět

Komorní řada Komorní řada

Komorní řadou festivalu začala minulý rok procházet linie Dvořák Collection a zůstane tomu tak i letos. Kurátorem Komorní řady se stal klavírista Boris Giltburg, který si ke spolupráci přizval členy Pavel Haas Quartetu a provede s nimi Dvořákova klavírní tria. Zároveň ale uvedou Dvořákovu hudbu do širších souvislostí – na jejich koncertech zazní také hudba Roberta Schumanna, Franze Schuberta a Dmitrije Šostakoviče.

Spolupráce Giltburga s Pavel Haas Quartetem slibuje maximální hudební úroveň stejně jako jejich dosavadní koncerty i nahrávky. Dvořákova hudba se setká v umělecké konfrontaci se Schumannem, jehož komorní i klavírní hudby si český skladatel mimořádně cenil. Na dalším koncertě bude Dvořákovým souputníkem Schubert a jeho ohromný smysl pro spojení melodického cítění s hudební hloubkou. Do budoucnosti se Dvořák pomyslně zahledí díky koncertnímu setkání s Šostakovičovou hravostí i melancholií.

Dalším mimořádným sólistou Komorní řady bude dnes již legendární klavírista Sir András Schiff, který je rezidenčním umělcem festivalu. Jeho společné vystoupení s Panochovým kvartetem obsáhne v jednom večeru oba Dvořákovy klavírní kvintety s pětidílnými Maličkostmi.

 

 

zpět

Světové orchestry Světové orchestry

Vídeňští filharmonici, orchestr milánského Teatro alla Scala, Bamberští symfonikové, Akademie svatého Martina v polích a Camerata Salzburg. Zdá se, jako by koncertní řada Světové orchestry nepotřebovala nic víc než výčet všech zúčastněných těles. Hudba i vynikající dirigenti a sólisté ale přinášejí ke slavným orchestrům ještě několik úrovní navíc.

Posluchači se ve všech případech mohou spolehnout na vysokou úroveň provedení. Vídeňští filharmonici s legendárním Herbertem Blomstedtem zůstanou většinou u vídeňských klasiků Schuberta, Brucknera a Brahmse. Bamberští symfonikové s Jakubem Hrůšou se letos představí vedle České filharmonie jako druhý rezidenční orchestr festivalu – symbolicky se tak vrátí ke svým českým kořenům. Akademie svatého Martina postaví své vystoupení kolem Dvořákova Houslového koncertu. Camerata Salzburg uvede do Dvořákova sousedství jeho milovaného Mozarta.

Díky řadě Světové orchestry se Dvořákova Praha stane domovem skvělého symfonického zvuku, jak zní od Milána až po Londýn.

 

 

zpět

Česká filharmonie Česká filharmonie

Dvořákova Praha a Česká filharmonie k sobě patří od samého začátku festivalu. Festival i orchestr také mohou velkého českého skladatele považovat za svého otce. První český orchestr přispěje k letošnímu festivalu třemi koncerty a postará se také o jeden z jeho vrcholů: provedení Dvořákova slavnostního oratoria Svatá Ludmila ve Svatovítském chrámu nebude pouze hudební událostí, ale také důstojnou připomínkou 1100. výročí smrti této významné české světice. Kořeny české kultury se setkají s jedním z jejích vrcholných projevů a také orchestrem ve skvělé formě.

První festivalový koncert České filharmonie svede dohromady Dvořákova zetě Josefa Suka se Sergejem Rachmaninovem. Na úplný závěr se pak orchestr představí jako partner klavíristy, dirigenta a rezidenčního umělce festivalu Sira Andráse Schiffa.

zpět

Recitál Recitál

Koncertní řada Recitál přinese v koncentrované podobě umění jednoho z rezidenčních umělců festivalu, sira Andráse Schiffa. Vynikající klavírista bude letos protagonistou několika koncertů Dvořákovy Prahy. Nejčistším způsobem se ale představí jako sólista, a především básník zvukových kouzel a podmanivé melancholie.

zpět

Pro budoucnost Pro budoucnost

Pokud má někdo pochybnosti o budoucnosti klasické hudby, může ho z nich vyvést třeba i jediný koncert z těch, který Dvořákova Praha věnuje mladým hudebníkům. Ať už se jedná o vystoupení Mladých filharmoniků, talentovaného klavíristy Kita Armstronga nebo o koncerty účastníků soutěže Concertino Praga.

Mladí filharmonici pod vedením Tomáše Netopila zahrají mimo jiné skladbu Dvořák Airlines od Lukáše Sommera. Jedná se o vůbec první festivalovou objednávku. Osmadvacetiletý Kit Armstrong oslňuje kromě hudby také matematickým nadáním a představí se již jako klavírista na prahu mimořádné kariéry. Concertino Praga dá šanci soutěžícím teenagerům, aby předvedli nejen své umění, ale také schopnost snášet trému i stres, které s sebou život hudebníka každodenně přináší.

Hranice špičkových výkonů se v hudbě posouvají nenápadně, ale také trvale – podobně jako v jiných oblastech lidské činnosti včetně sportu. Výkon hudebníka samozřejmě nelze změřit s přesností na tisícinu vteřiny. V přímé konfrontaci mladých interpretů s koncerty etablovaných kolegů lze ale odhalit, jak jemné rozdíly od sebe dělí výborné, vynikající a geniální výkony.

Poprvé bude mít tato řada i svůj vlastní doprovodný program, který naplní podstatu myšlenkového zadání řady Pro budoucnost. Tím je rozvoj mimořádných  mladých hudebních talentů a pomoc na jejich cestě k interpretační svrchovanosti. Stane se tak prostřednictvím tří veřejných mistrovských kurzů v průběhu letošního festivalu. Jména mentorů není nutné komentovat: Sir András Schiff, Dmitry Sitkovetsky a Boris Giltburg. 

zpět

Po stopách A. Dvořáka Po stopách A. Dvořáka

Již tradičně se cesty festivalových hostů poslední víkend před zahájením Dvořákovy Prahy ubírají po stopách Antonína Dvořáka. Výlety je zavedou do neopomenutelných míst Dvořákova života, která poslední neděli před slavnostním zahájením festivalu ožívají hudbou a zasvěceným a zapáleným výkladem festivalového muzikologa, dr. Davida Beveridge.

Výlety po stopách A. D. splácí festival Dvořákova Praha letitý dluh, který máme vůči odkazu našeho světově nejobdivovanějšího skladatele.

zpět

Rodinný den Dvořákovy Prahy Rodinný den Dvořákovy Prahy

Rodinný den Dvořákovy Prahy je dnem sdílené radosti z hudby i zábavnou hrou pro děti a jejich rodiče.  Oblíbené klavírní Duo Vrámoll předvede v prostorách Rudolfina hudebně dramatické představení „Dějiny hudby v kostce“. Nebudou chybět ani oblíbené výtvarné a hudební dílny pro děti. Rodinný den vyvrcholí odpoledním koncertem mladých hudebníků, frekventantů či absolventů základních uměleckých škol, které byly zapojeny do úspěšného projektu Nadace Karel Komarek Family Foundation „Piana do škol“.  Ti rozvinou své umění ve Dvořákově síni Rudolfina za doprovodu symfonického orchestru pod vedením svých zkušenějších kolegů, Jana Kučery a Ondřeje Gregora Brzobohatého.

zpět

11
tvůrčí dílny

tvůrčí dílny
Tvůrčí dílny provedou rodiče s dětmi zábavnou formou pohádkovou operou Antonína Dvořáka Čert a Káča. Ovčák, čert a nebo Káča? Kdo je kdo?: výtvarná dílna, výroba loutkyMůžeme si společně vyrobit jednoduchého maňáska. Už máte vybráno, koho si vyrobíte, nebo se necháte inspirovat barevnými ponožkami? U nás může být čert klidně modrý a Káča červená, a co ovčák Jirka? Každý si odnese jednoho maňáska, který si určitě rád zazpívá. Smím prosit?: 1. dějství opery Čert a KáčaHledám tanečníka nebo tanečnici, kteří si se mnou budou chtít zatančit. Jsem sice trochu hubatá, ale u tance se nemluví a já jsem vážně dobrá tanečnice. Můj nejoblíbenější tanec je valčík. Kdybyste se na tanec necítili, své místo na vesnické zábavě najdou i muzikanti. Na společný tanec se těší Káča! Pekelný orchestr a tanec s Marbuelem: (2. dějství opery Čert a Káča)S čerty prý nejsou žádné žerty, ale při muzice s nimi může být pekelná legrace. Jak se v pekle uklízí, co se v kotlích vaří a co se stane, když se omylem do pekla dostane poctivá, ale pekelně hubatá Káča? Pojďme si zahrát a zatančit čertovskou polku a snad se nám pak podaří vrátit Káču zpátky na zem! Pěvecká dílna s Jirkou: 3. dějství opery Čert a KáčaPovedlo se vám vyrobit hezkého maňáska v 1. dílně? Čerta, Káču nebo ovčáka Jirku? Pojďme si s nimi zahrát příběh o tom, jak to celé dopadlo. Dozvíme se, čeho se čert Marbuel nejvíce bojí a koho by nejraději odnesl do pekla. Co se stane s Jirkou a co s Káčou? Hurá, jde se zpívat opera! Samozřejmě, že jenom jako, ale bude to stát za to!
Rudolfinum
14.00
Rodinný den Dvořákovy Prahy